Velike utakmice 2012-2013

Piše: Semir Zilić

Sarajevo - Cagliari 3:1 (23.11.1966.)

08 08 2012

Utakmica koja je odlučivala o putniku u četvrtfinale Srednjoevropskog kupa za sezonu 1966/67.

Sezona 1966/67 će zasigurno ostati ispisana zlatnim slovima u historiji bordo kluba. Te godine, Sarajevo je osvojilo svoju prvu šampionsku titulu, prvi puta igralo finale Kupa Jugoslavije, a u Srednjoevropskom kupu je konačno napravljen iskorak i ostvaren plasman u četvrtfinale.

Prvi protivnik Sarajeva je bila ekipa Cagliarija, u tom trenutku trećeplasirani tim talijanskog prvenstva, iza Intera i Juventusa. Prvi susret odigran 9. novembra 1966. godine u Italiji, završio je pobjedom domaćina 2:1, a gol nade za Sarajevo je postigao Boško Prodanović u 40. minuti susreta.

Revanš na Koševu igrao se 14 dana kasnije, a Cagliari je stigao sa očitom namjerom da sačuva prednost iz prvog meča, te su se tako i postavili na terenu, izrazito defanizvno. Prvih 20 minuta susreta proteklo je bez ijedne izgledne šanse, a onda se domaći tim oslobodio pritiska i krenuo oštrije. Ofanziva se isplatila već četiri minute kasnije, kada Antić upućuje loptu pred gol Reginata, a Musemić najbolje reaguje i sa dva metra postiže pogodak za vodstvo Sarajeva, koje je u tom trenutku imalo rezultat koji ih je vodio dalje.

Tek nakon primljenog gola, gosti su počeli s napadima, a prvu ozbiljniju šansu imali su u 35. minuti, kada talijanski reprezentativac Boninsegna izlazi sam pred Sirću, ali golman Sarajeva uspješno otklanja opasnost. Minimalnim vodstvom Sarajeva se završilo prvo poluvrijeme, a već na startu drugog poluvremena krenula su prva uzbuđenja.

Tako u 46. minuti, Prljača ima sjajnu šansu, koju ne uspijeva iskoristiti, a samo tri minute kasnije, Sarajevo ostaje sa igračem manje. Odbrambeni igrač Jesenković se ponio nesportski i bez ikakvog razloga udario Boninsegnija, a austrijski sudija Mayer nije puno razmišljao, te je Jesenkovića odmah isključio iz igre. Brojčano nadmoćniji gosti su odmah krenuli naprijed sa ciljem da što prije postignu gol, a prvu bolju šansu nije iskoristio Brazilac Nene, koji je u 51. minuti iz izgledne pozicije slabo šutirao.

Ipak, u 68. minuti, Cagliari dolazi do izjednačenja. Greatti je sjajno prošao po krilu, te kada su svi očekivali centaršut, iskosa sa desetak metar, oštro je šutirao i iznenadio slabo postavljenog Sirću za 1:1. Primljeni gol je razbudio igrače Sarajeva, pa je do kraja susreta na terenu postojao samo jedan tim. Tako već u idućem napadu, Fazlagić sjajno probija uz aut-liniju, centrira loptu u srce šesnaesterca gdje se najbolje snalazi Prljača koji pogađa za 2:1 i time poravnava ukupni rezultat. Sarajevo tu nije stalo, nastavili su se redati napadi na gol Cagliarija, a u 82. minuti dogodio se i najljepši momenat na susretu.

Poslije jedne akcije, u trenutku kada su četvorica napadača Sarajeva ispred sebe imali čak sedam odbrambenih igrača, Boško Prodanović je preuzeo odgovornost na sebe i rezantnim udarcem sa 20-ak metara pogodio donji desni ugao gola gostiju za visoko vodstvo Sarajeva od 3:1 i erupciju oduševljenja na tribinama.  Do kraja je Sarajevo moglo nanijeti Talijanima i teži poraz, ali svoje prilike nisu iskoristili najprije Prljača u 85., a potom i Fazlagić u 88. minuti.

Rezultat je ostao nepromijenjen, a Sarajevo se sa ukupnih 4:3 plasiralo u četvrtfinale Srednjoevropskog kupa i napravilo do tada najveći uspjeh na evropskoj sceni. Ipak idući protivnik Sarajeva, mađarska Ujpesti Doza bila je prevelik zalogaj, pa je Sarajevo svoj evropski put završilo među osam najboljih timova.

FK SARAJEVO - US CAGLIARI 3:1