Velike utakmice 2012-2013

Piše: Semir Zilić

Besiktas - Sarajevo 2:2 (19.09.2002.)

08 08 2012

Prva utakmica prvog kola Kupa UEFA, odigrana u Istanbulu, završena je bez pobjednika, bilo je 2:2.

Nakon što je u pretkolu, poslije boljeg izvođenja jedanaesteraca, uspješno eliminisana češka Sigma, čime je ostvaren plasman u prvo kolo Kupa UEFA, za sezonu 2002/03, slijedeći protivnik bordo tima bio je slavni turski klub, Besiktas.

Ekipa Besiktasa, koju je sa klupe predvodio rumunski trener Lucescu, bila je apsolutni favorit u ovom dvomeču, a predviđanja mnogih su išla do toga da će Turci obezbjediti plasman u drugo kolo Kupa UEFA već nakon prvog meča na Inonu stadionu. I zaista su domaćini tako i krenuli, oštro od prve minute.

Već nakon četiri minute igre, viđena je i prva prilika, Dobra se našao sam oči u oči sa golmanom Sarajeva, Krakom, lobovao ga je, a lopta odlazi za nekoliko centimetara pored stative. Pet minuta kasnije, Besiktas je bio još bliži pogotku, kada je Dursun sa samo pet metara promašio prazan gol. Prilike su se i u nastavku prvog poluvremena redale jedna za drugom, pa je tako već u 12. minuti Pancu šutirao glavom, ali je bio neprecizan.

I kada se učinilo da je Sarajevo uspjelo da prebrodi krizne momente, koje su nosile prve minute, Besiktas je u samo dva minuta uspio slomiti otpor odbrane bordo tima. Igrao se 31. minut, kada je Zago uputio jednu dobinsku loiptu sa svoje polovine terena, u sami šesnaesterac Sarajeva. Sergen visoko skače i spušta loptu glavom za Pankua, koji prvo „lažnjakom“ vara dvojicu odbrambenih igrača, a onda preciznim udarcem, od stativu, pogađa mrežu Kraka za 1:0. Slavlje domaćih navijača nije se ni stišalo, a već je bilo 2:0. Nakon kratko izvedenog kornera, sa desne strane, uslijedio je centaršut pred gol Sarajeva, a usamljen na ivici peterca ostao je napadač Besiktasa, Dursun, koji je najprije smirio loptu, a onda, poptuno neometan, atraktivno „makazicama“ pogodio mrežu Kraka. Činilo se u tom trenutku da ekipi Sarajeva predstoji prava katastrofa, te da se bordo tim neće uspjeti vratiti u meč. Ipak, odbrana tima sa Koševa, se uspjela koliko-toliko konsolidovati, te je prvo poluvrijeme uspješno privedeno kraju.

Na poluvremenu, Husref Musemić pravi izmjenu, koja se kasnije ispostavila kao ključnom za ostvarenej povoljnog rezultata u Istanbulu. Umjesto, u prvom poluvremenu, dosta lošeg Alena Škore, na teren je ušao jedan od junaka duela sa Sigmom, Adnan Osmanhodžić, a Sarajevo se za razliku od prvog poluvremena, umjesto na odbranu svog gola, skoncentrisalo na napad. I zaista je bordo tim u drugom dijelu izgledao gotovo neprepoznatljiv.
Od ekipe, koja u prvih 45 minuta nije uputila niti jedan šut, Musemićevi izabranici su se pretvorili u tim koji je dominirao u drugom poluvremenu. Prvu šansu Sarajevo je imalo u 59. minuti, ali Pelakov udarac nije bio najprecizniji. Samo četiri minute kasnije, Sarajevo stiže do toliko željenog pogotka. Pelak je izveo slobodan udarac sa nekih 25 metara, lopta se od živog zida odbija nazad do njega, a on je podiže prema Osmanhodžiću, koji glavom spušta loptu direktno na nogu Emira Obuće, a ovaj u maniru rasnih strijelaca, iz prve pogađa donji desni ugao Cordobinog gola za 2:1.

U 79. minuti, novo slavlje oko 300 pristalica bordo tima, koliko ih je bilo prisutno na stadionu. Lijepu akciju Ihtijarevića, Pelaka i Idrizovića, pratio je Osmanhodžić, koji na ubacivanje ovog drugog, pogađa mrežu Cordobe za fantastičnih 2:2 i veliko slavlje navijača Sarajeva, kako onih u Istanbulu, tako i onih koji su ostali u Sarajevu, a koji su izašli na ulice da proslave uspjeh svog tima.

Nažalost, Sarajevo nije uspjelo iskoristiti sjajan rezultat iz prvog meča i plasirati se u drugo kolo Kupa UEFA. Besiktas je u revanšu bio mnogo bolji protivnik i sa visokih 5:0 se sasvim zasluženo našao u žrijebu za iduću rundu takmičenja.

BESIKTAS JK - FK SARAJEVO 2:2