Premijer Liga 2014-2015

Piše: Semir Zilić

Rezervista ponovno donio pobjedu

03 11 2014

Četvrti put zaredom je igrač sa klupe donio prvenstvenu pobjedu Sarajevu nad Željezničarom.

Haris Duljević je jučerašnji derbi počeo na klupi, a priliku za igru dobio je u 60. minuti, kada ga je trener Meho Kodro poslao na teren. Duljević je na terenu zamjenio strijelca prvog gola Krstu Velkoskog, a samo devet minuta kasnije i sam se upisao u listu strijelaca i Sarajevu donio 31. pobjedu u prvenstvenim duelima ova dva tima.

Tako je mladi ofanzivac bordo tima nastavio niz, započet još prije sedam godina na Koševu. Sarajevo je 21. aprila 2007. godine, u okviru 24. kola Premijer lige, ugostilo Željezničar. Gosti sa Grbavice su ranim golom Dialibe stigli u vodstvo od 0:1, da bi do kraja prvog poluvremena, Almir Turković pogodio za izjednačenje rezultata. Taj rezultat se zadržao sve do samog finiša meča, a onda u 83. minuti, trener Husref Musemić, umjesto Emira Obuće, na teren šalje Muamera Kurtu. Ovaj mu se već u prvom dodiru s loptom odužio na najbolji način, pogodivši za 28. prvenstvenu pobjedu Sarajeva u derbijima, te veliko slavlje na tribinama našeg najvećeg stadiona.

Dvije godine kasnije, 7. novembra 2009. godine, Sarajevo je u okviru 13. kola gostovalo na Grbavici. Nakon 19 minuta igre, golman Željezničara, Šehić ruši Damira Hadžića u svom šesnaestercu, što je sudija okarakterisao kao prekršaj za najstrožiju kaznu. Jedanaesterac je izveo Alen Škoro i pogodio za vodstvo Sarajeva. Početkom drugog poluvremena, Bekrić pogađa za 1:1, a u 69. minuti, trener Mehmed Janjoš povlači odlučujući potez, kada umjesto Dženaldina Hamzagića, na teren šalje Adisa Jahovića. Samo sedam minuta kasnije, Jahović koristi odličan pas Škore i pogađa za pobjedu Sarajeva od 2:1, što je bila ukupno 29. prvenstvena pobjeda bordo tima.

Uslijedila je nova serija neriješenih rezultata u gradskim derbijima, a na iduću pobjedu Sarajevo je čekalo do 3. novembra 2012. godine, kada je na rasporedu bio jubilarni stoti prvenstveni derbi sarajevskih rivala. Sarajevo je na krilima Saida Husejinovića, već od prve minute krenulo ofanzivno, ali nije uspijevalo stići do pogotka. U 58. minuti susreta, trener Dragan Jović vrši izmjenu, kada umjesto Zorana Beloševića, na teren šalje Samira Nuhanovića. Dvije minute kasnije, Husejinović je izborio prekršaj u zoni šuta, a potom je uslijedila bakljada navijača Sarajeva, koja je dovela do osmominutnog prekida susreta. Kada se dim od baklji počeo razilaziti, Husejinović je izveo slobodnjak, pogodio prečku, a odbijenu loptu u mrežu je pospremio glavom, upravo omaleni Nuhanović, čime je Sarajevu donio 30. pobjedu u prvenstvenim duelima.