FK Sarajevo 2014-2015

Piše: Semir Zilić

Kako smo osvajali titulu (V)

01 06 2015

Nakon osam godina čekanja, Sarajevo je u sezoni 2014/15 ponovno osvojili titulu šampiona BiH

Nakon turbulentne sezone, koja je donijela mnogo preokreta u samom vrhu, te utrke za šampionsku titulu, u kojoj su učestvovala čak četiri kluba, Fudbalski klub Sarajevo je na kraju uspio osvojiti najviše bodova. Sa 66 osvojenih bodova, Sarajevo je osvojilo svoju petu šampionsku titulu u historiji.

Put do titule

Pred početak nove sezone, Fudbalski klub Sarajevo je znatno ojačao svoj igrački kadar. Na Koševo su stigli Okić, Duljević, Berberović, Protić, Kostić, Mitrevski, Kallasi, te nešto kasnije Bekić i Benko. Oni su trebali dodatno ojačati igrački kadar, jer su ekipu, s izuzetkom Jajala i Trivunovića, napustili uglavnom igrači koji nisu bili u prvom planu kod trenera Uščuplića, a to su bili Vusljanin, Osmanagić i Tadejević. Pripreme za nastupe u Evropi, ali i novu sezonu Premijer lige, ekipa Sarajeva obavila je u Sloveniji.

Na samom otvorenju nove sezone, Bordo tim je bez borbe upisao prva tri boda. Fudbalerima Zvijezde je zbog neisplaćenog duga njihovog Kluba, bilo onemogućeno da nastupe u susretu prvog kola Premijer lige, pa meč ova dva tima nije ni odigran. Nakon službene pobjede, u drugom kolu je stigla i prva pobjeda na zelenom terenu. U derbi susretu drugog kola protiv Borca u Banjaluci, tim Dženana Uščuplića je oduševio svoje navijače otvorenom i napadačkom igrom. Golovima Duljevića, Bilbije i Todorovića, od kojih je posebno lijep bio ovaj treći, Bordo tim je upisao nova tri boda i izdvojio se na čelnoj poziciji. Nakon trijumfa nad Borcem, uslijedio je nešto teži period za naš tim. U naredna četiri meča, Sarajevo nije uspjelo da ubilježi nijednu pobjedu. Istina, Bordo tim nije doživio niti jedan poraz, ali učinak od četiri remija iz isto toliko mečeva, teško da je mogao zadovoljiti navijače ekipe sa šampionskim ambicijama.

Najprije je bod sa Koševa odnio mostarski Velež u meču koji je završen rezultatom 1:1, da bi se bordo tim istim rezultatom okliznuo i u Bijeljini, na gostovanju kod Mladosti iz Velike Obarske. Moglo je Sarajevo i do trijumfa u ovom meču sa Mladosti, ali je duboko u sudijskoj nadoknadi, napadač Bordo tima, Nemanja Bilbija propustio realizovati jedanaesterac. Zbog nastupa Sarajeva u Evropi, meč petog kola protiv Drine je odgođen, a u narednom domaćem meču, Sarajevo nije uspjelo savladati ni Travnik. Gosti iz vezirskog grada su nakon samo 18 minuta igre imali prednost od dva gola razlike, da bi se do odlaska na odmor, Sarajevo golovima Puzigaće i Velkoskog vratilo u igru, ali to je bilo sve što je naš tim uradio u ovom meču. Serija neriješenih rezultata zaključena je u sedmom kolu u Zenici, gdje je Sarajevo uprkos ranom vodstvu, propustilo priliku da osvoji nova tri boda.

Detalj sa utakmice Sarajevo - Velež 1:1

Niz od četiri meča bez pobjede napokon je prekinut u osmom kolu, kada je na Koševu gostovao Olimpic. Dva gola Puzigaće, te po jedan Duljevića i Radovca, donijeli su Sarajevu ubjedljiv trijumf od 4:2, te najavili bolje dane za Divove sa Koševa. Odigran je potom i zaostali meč petog kola, u kojem je Sarajevo savladalo Drinu, te je tako na najbolji način najavljen derbi susret sa Širokim Brijegom. Meč na Pecari, Sarajevo je dočekalo na trećoj poziciji, sa četiri boda zaostatka za vodećim Širokim Brijegom, ali i bez trenera. Zbog problema sa licencom, Dženan Uščuplić je smijenjen sa pozicije Šefa stručnog štaba, pa je tim Sarajeva u ovom meču vodio njegov pomoćnik Esad Selimović. Sarajevo je na Pecari poraženo sa minimalnih 1:0, iako je tokom većeg dijela susreta bilo bolji protivnik, pa je nakon devet odigranih kola, naš tim za liderom na tabeli zaostajao velikih sedam bodova.

Uščuplića je na klupi zamijenio bivši selektor reprezentacije BiH, Meho Kodro, koji je premijerligaški debi imao u duelu sa Slavijom na Koševu. Pred oko pet hiljada gledalaca, Sarajevo je golovima Okića, Dupovca i Puzigaće, bez većih problema savladalo komšije iz Istočnog Sarajeva, te najavilo blistavu završnicu jesenje polusezone. Nakon trijumfa nad Slavijom, uslijedio je remi sa Zrinjskim pod Bijelim brijegom, a potom i četiri vezana trijumfa.

Najprije je na Koševu sa visokih 5:0 savladan tim Radnika iz Bijeljine. Po dva gola Velkoskog i Okića, te jedan Bilbije, bili su dovoljni za najveću pobjedu Sarajeva uovoj sezoni, ali i za sjajnu najavu vječitog derbija na Grbavici. Dobra forma oba gradska rivala, bila je garancija dobrog meča, pa je publika nakon dugo vremena mogla uživati u kvalitetnom i sadržajnom derbiju. Sarajevo je bolje otvorilo susret, te nakon 13 minuta igre stiglo do prednosti. Velkoski koristi asistenciju Radovca i pogađa za 0:1. Prednost Bordo tima trajala je tek deset minuta, koliko je trebalo Hasanoviću da rezultat vrati u egal. Sarajevo je u drugom poluvremenu krenulo ofanzivnije, sa željom da stigne do tri boda, a takva igra isplatila se u 69. minuti, kada rezervista Duljević koristi jednu nesmotrenu reakciju odbrane Željezničara i pogađa za konačnih 1:2. Zastava na jesenji dio sezone spuštena je trijumfima nad Vitezom i Slobodom, nakon kojih je Sarajevo zauzelo drugu poziciju na tabeli, sa isto toliko bodova zaostatka za jesenjim šampionom, Širokim Brijegom.

Detalj sa utakmice Željezničar - Sarajevo 1:2

U drugi dio sezone, Sarajevo je ušlo slabije tek za kapitena Amera Dupovca, dok su na Koševo stigli Alispahić, Rustemović i golmani Oštraković i Delač. Kodro je u drugom dijelu sezone napokon mogao računati i na Benku, koji je riješio probleme sa papirima, pa je Sarajevo nesumnjivo bilo glavni favorit za osvajanje šampionske titule.

Najave i očekivanja su bila velika, a upravo tako je Bordo tim i otvorio drugi dio Prvenstva. Na gostovanju u Gradačcu, Sarajevo je slavilo sa visokih 3:0. Bila je to utakmica koja je odigrana u nehumanim uslovima, jer je teren više ličio na bazen, nego na fudbalsko igralište, ali je tim Sarajeva, na krilima sjajnog Benke ipak upisao treću uzastopnu gostujuću pobjedu. Nakon trijumfa u Gradačcu, uslijedio je hladan šok za sve navijače Sarajeva. Najprije je banjalučki Borac odnio jedan bod sa Koševa, remiziravši 0:0, da bi potom Bordo tim doživio poraz u Vrapčićima. Zaostatak za Širokim Brijegom je iznosio velikih pet bodova, ali šampionske ambicije i dalje nisu napuštale Koševo.

Detalj sa utakmice Sarajevo - Borac 0:0

U 19. kolu, na Koševu je rezultatom 4:0 savladana Mladost, ali ni ta visoka pobjeda nije donijela potrebni mir Bordo timu. Uslijedio je novi gubitak bodova, jer Sarajevo nije uspjelo slaviti u Zvorniku. Duel Drine i Sarajeva, završen je bez golova, pa je tako naš tim propustio priliku da iskoristi kiks Širokog Brijega i smanji eventualni zaostatak za liderom. Deset kola do kraja i pet bodova zaostatka za prvim na tabeli, činilo se kao gotovo nemoguća misija, a serija teških utakmica je tek bila pred Bordo timom. Na drugom uzastopnom gostovanju, ovaj put u Travniku, Sarajevo je bolje prošlo, te golovima Puzigaće i Benke stiglo do trijumfa od 2:0.

U narednom kolu, na Koševu je gostovao Čelik, a kada je Benko u 19. minuti pogodio za 1:0, činilo se da će izabranici Mehe Kodre napokon uvezati dvije pobjede u proljetnom dijelu sezone. Do toga ipak nije došlo, Čelik je u drugom poluvremenu stigao do izjednačenja, te se kući vratio sa jednim bodom. Četvrta pozicija na tabeli, te učinak od samo tri pobjede u sedam proljetnih kola nije mogao zadovoljiti nikoga u i oko Kluba, pa je cijenu loših rezultata platio trener Meho Kodro, koji je nakon ovog meča smijenjen, a na klupu Sarajeva se nakon sedam mjeseci ponovno vratio Dženan Uščuplić.

Odmah po povratku na klupu, Uščuplić je napravio nekoliko rokada u timu, a da je njegovo imenovanje bilo pun pogodak pokazali su naredni mečevi. Sarajevo je ranim golom Benke, savladalo ekipu gradskog rivala Olimpica na Otoci, te se probilo na treću poziciju na tabeli. Samo dva kola su bila potrebna Uščupliću da vrati Bordo tim na lidersku poziciju na tabeli, jer je već u idućem meču Sarajevo slavilo u duelu sa direktnim konkurentom za naslov prvaka, ekipom Širokog Brijega. Golom Velkoskog iz 11. minute, Sarajevo je prekinulo neugodnu tradiciju u duelima sa Širokobriježanima, te šest kola prije kraja preuzelo lidersku poziciju na tabeli. Uslijedila je potom furiozna završnica, šest mečeva, šest velikih finala i samo šest koraka od pete šampionske titule. Već je prvi od tih šest mečeva ponudio veliku dramu. Sarajevo je gostovalo u Lukavici, te golom Benke brzo stiglo do vodstva od 1:0. Domaćini se ipak nisu predavali, pa do kraja prvog poluvremena preokreću rezultat u svoju korist. U drugih 45 minuta, Bordo tim kreće na sve ili ništa, a u 61. minuti, Velkoski pogađa za izjednačenje. Rezultat se potom nije mijenjao sve do treće minute sudijske nadoknade, kada Stojčev pogađa za 3:2 i veliko slavlje igrača i klupe Sarajeva.

Pobjedom u Lukavici, Sarajevo je zadržalo bod prednosti ispred Željezničara, a isti omjer na tabeli je ostao i nakon naredna dva kola. Bordo tim je prvo na Koševu sa minimalnih 1:0, savladao još jednog konkurenta za naslov, ekipu Zrinjskog, nakon čega je uslijedila i pobjeda u Ugljeviku, protiv ekipe Radnika. Naredno, 28. kolo, donijelo je meč koji je mogao odlučiti o novom šampionu Bosne i Hercegovine. Na Koševu su se sastala dva prvoplasirana tima Premijer lige, Sarajevo i Željezničar. Gosti sa Grbavice su na naš najveći stadion došli sa jednim bodom zaostatka za Sarajevom, pa im je u ovom meču odgovarao samo trijumf. S druge strane, Sarajevo je sebi moglo dopustiti luksuz da odigra neriješeno u ovom duelu, jer bi u tom slučaju i dalje držalo sve konce šampionske titule u svojim rukama. Ulog, koji je zaista bio prevelik, očito je utjecao na igrače oba tima, koji su pružili slabu partiju, a nakon što je sudija Valjić označio kraj utakmice, sa konačnih 0:0 puno su zadovoljniji bili navijači Bordo tima.

Detalj sa utakmice Vitez - Sarajevo 0:3

Sarajevo su sada do šampionske titule dijelile još samo dvije utakmice. Prva od njih odigrana je u Vitezu, gdje je tim Dženana Uščuplića, nošen sjajnom podrškom Hordi zla, slavio sa vidokih 3:0, te uoči posljednjeg meča u sezoni, zadržao zlata vrijedan bod prednosti ispred svog gradskog rivala. Sve je potom bilo spremno za veliko slavlje. Na Koševo je došla tuzlanska Sloboda, koja je pokušala iznenaditi favorizovani tim Sarajeva, ali im to nije pošlo za rukom. U veličanstvenoj atmosferi koju je napravilo oko 23.000 domaćih navijača, Bordo tim je golovima Benke i Velkoskog već nakon 18 minuta igre imao veliku prednost od 2:0. Nakon visokgo vodstva, fudbaleri Sarajeva su se očito opustili, što su gosti kaznili te preko Zebe smanjili rezultat na 2:1. Sve do 78. minute rezultat na semaforu se nije mijenjao, a onda je tačku na ovu sezonu postavio Nemanja Bilbija, koji lijepu akciju Benke i Velkoskog pretvara u pogodak za 3:1, ali i početak velikog slavlja, koje se sa koševskog stadiona, prenijelo na ulice glavnog grada. Navijači Sarajeva su najprije pred Vječnom vatrom, a potom i u sarajevskim kafićima, do kasno u noć proslavljali petu šampionsku titulu svoga Kluba.

Rezultati

1. kolo: Sarajevo - Zvijezda 3:0 (par forfe)
2. kolo: Borac - Sarajevo 1:3 (Duljević, Bilbija, Todorović)
3. kolo: Sarajevo - Velež 1:1 (Dupovac)
4. kolo: Mladost - Sarajevo 1:1 (Stojčev)
5. kolo: Sarajevo - Drina 2:0 (Velkoski, Puzigaća)
6. kolo: Sarajevo - Travnik 2:2 (Velkoski, Puzigaća)
7. kolo: Čelik - Sarajevo 1:1 (Velkoski)
8. kolo: Sarajevo - Olimpic 4:2 (Puzigaća 2, Duljević, Radovac)
9. kolo: Široki Brijeg - Sarajevo 1:0
10. kolo: Sarajevo - Slavija 3:0 (Okić, Dupovac, Puzigaća)
11. kolo: Zrinjski - Sarajevo 1:1 (Okić)
12. kolo: Sarajevo - Radnik 5:0 (Velkoski 2, Okić 2, Bilbija)
13. kolo: Željezničar - Sarajevo 1:2 (Velkoski, Duljević)
14. kolo: Sarajevo - Vtez 1:0 (Puzigaća)
15. kolo: Sloboda - Sarajevo 0:2 (Puzigaća, Okić)
16. kolo: Zvijezda - Sarajevo 0:3 (Benko 2, Bekić)
17. kolo: Sarajevo - Borac 0:0
18. kolo: Velež - Sarajevo 2:0
19. kolo: Sarajevo - Mladost 4:0 (Bilbija, Benko, Radovac, Stojčev)
20. kolo: Drina - Sarajevo 0:0
21. kolo: Travnik - Sarajevo 0:2 (Puzigaća, Benko)
22. kolo: Sarajevo - Čelik 1:1 (Benko)
23. kolo: Olimpic - Sarajevo 0:1 (Benko)
24. kolo: Sarajevo - Široki Brijeg 1:0 (Velkoski)
25. kolo: Slavija - Sarajevo 2:3 (Benko, Velkoski, Stojčev)
26. kolo: Sarajevo - Zrinjski 1:0 (Benko)
27. kolo: Radnik - Sarajevo 0:2 (Kallasi, Velkoski)
28. kolo: Sarajevo - Željezničar 0:0
29. kolo: Vitez - Sarajevo 0:3 (Velkoski, Puzigaća, Bekić)
30. kolo: Sarajevo - Sloboda 3:1 (Benko, Velkoski, Bilbija)

Tabela

Statistika

U pohodu na petu šampionsku titulu, na klupi Sarajeva sjedila su tri trenera, Dženan Uščuplić (16 utakmica), Esad Selimović (1) i Meho Kodro (13).

U prvih osam kola, tim sa Koševa je predvodio Dženan Uščuplić, da bi ga u devetom kolu zamijenio njegov asistent Esad Selimović. Već u desetom kolu, imenovan je Meho Kodro, koji je sa svojim asistentom Emirom Tufekom, vodio tim u narednih 13 mečeva. Nakon remija sa Čelikom, Kodro je smijenjen, pa je u preostalih osam mečeva, na klupu ponovno sjeo Dženan Uščuplić, koji je doveo Sarajevo do najvieg trona.