FK Sarajevo 2014-2015

Piše: Semir Zilić

Kako smo osvajali titulu (IV)

28 05 2015

Pod vodstvom Husrefa Musemića, Sarajevo je u sezoni 2006/07 osvojilo svoju četvrtu šampionsku titulu

Uoči nove sezone, trener Musemić je ostao bez Matka, Avdije, Džananovića, Šarića i Karalića, koje su na Koševu zamijenili Turković, Šaraba i Bučan, te dva talentovana juniora Pliska i Škoro. Kompletne pripreme za predstojeću sezonu, obavljene su u okolini Sarajeva, a ambicije su bile osvajanje šampionske titule.

Put do titule

I dok je nastup Sarajeva u Kupu UEFA još uvijek bio u toku, počelo je novo izdanje Premijer lige, a prvi protivnik našeg tima bilo je bihaćko Jedinstvo. Sezona je otvorena sigurnim trijumfom  od 2:0, a prvo ime susreta bio je Ajdin Maksumić, koji je bio strijelac oba pogotka. Maksumić je bio igrač odluke i osam dana kasnije, kada je u okviru drugog kola na Koševu gostovao tim Zrinjskog. Sarajevo je ovaj put slavilo sa minimalnih 1:0, a trenutak odluke dogodio se u 50. minuti, kada je Maksumić iskoristio asitenciju Obuće i preciznim udarcem sa vrha šesnaesterca donio novu pobjedu svom timu. Pobjednička serija Bordo tima nastavljena je i na prvom gostujućem meču u sezoni. Golovima Maksumića, Mačkića i Dure, Sarajevo je savladalo Žepče sa 3:2, te se učvrstilo na liderskoj poziciji. Par dana nakon ispadanja iz Kupa UEFA, na rasporedu je bio meč četvrtog kola Premijer lige, u okviru kojeg je Sarajevo ugostilo tuzlansku Slobodu. Iako još pod dojmom nesretnog poraza u Bukureštu, naš tim je bolje otvorio susret. Igrao se deseti minut, kada je Maksumić postigao svoj peti gol u sezoni, čime je potvrdio da se nalazi u životnoj formi. Tuzlaci su ipak uspjeli doći do izjednačenja, te osvojiti jedan bod.

Sarajevo nije uspjelo slaviti ni u narednom kolu, remiziravši sa Čelikom u Zenici, što su iskoristili fudbaleri Zrinjskog, te nakratko preuzeli vodeću poziciju na tabeli. Poslije dva vezana remija, napokon je uslijedila pobjeda. Na krilima razigranog Obuće, Sarajevo je savladalo Borac rezultatom 3:1. Napadač Sarajeva je najprije asistirao Turkoviću za vodstvo od 1:0, a potom i sam postigao dva pogotka za ovjeru trijumfa. Isti igrač je odlučio i naredni meč, kojeg je Sarajevo igralo u Orašju. Trenutak odluke u ovom susretu dogodio se u 36. minuti, kada Obuća koristi asistenciju Repuha i svom timu donosi petu pobjedu u sezoni, ali i povratak na lidersku poziciju. Uslijedio je još jedan domaći meč kojeg je Sarajevo riješilo u svoju korist. Golovima Repuha i Dure, Bordo tim je stigao do trijumfa nad Posušjem, rezultatom 2:1, čime je najbolji način najavljen vječiti derbi protiv Željezničara.

Detalj sa utakmice Sarajevo - Posušje 2:1

Gradski derbi, dva rivala su dočekala u različitim raspoloženjima. Sarajevo kao lider na tabeli, Željezničar kao sedmi tim premijerligaške tabele. Naš tim je tako meč dočekao kao blagi favorit, što je u potpunosti opravdao. Trenutak odluke dogodio se u 81. minuti meča, kada akciju Repuha i Obuća, preciznim udarcem u gol pretvara iskusni Turković i tako Sarajevo donosi zlata vrijednu pobjedu. Sjajna pobjednička serija nastavljena je i u narednom desetom kolu, kada je na Koševu savladan Velež, rezultatom 2:1. Niz od pet uzastopnih pobjeda, ali i deset mečeva bez poraza, prekinut je u 11. kolu. Sarajevo je na gostovanju u Modriči odigralo možda i najslabiju partiju jesenje polusezone, te su domaćini slavili sa visokih 3:1.

U preostala četiri meča, Sarajevo je ubilježilo polovičan učinak. Na Koševu su savladane ekipe Slavije i Leotara, oba puta sa minimalnih 1:0, dok je na dva gostujuća meča, protiv Širokog Brijega i Radnika, naš tim pretrpio poraze. Iako je kolo prije kraja jesenjeg dijela, prednost Sarajeva u odnosu na drugoplasirani Zrinjski iznosila čak sedam bodova, Sarajevo je zbog poraza u Bijeljini, jesenju polusezonu završilo sa četiri boda viška u odnosu na Mostarce.

Tim Sarajeva u prvom dijelu sezone

Nakon osvajanja jesenje titule, uslijedio je buran prelazni rok. Tim su napustila četvorica fudbalera iz startne postave, dok se u svlačionici pojavilo čak šest novih fudbalera. Sa Koševa su otišli Duro, Maksumić i Trivunović, a nešto ranije i Mačkić. Umjesto njih bordo dres su u proljetnom dijelu sezone nosili Grujić, Šaranović, Milošević, Babić, Suljević i Kurto. Pripreme za proljeće, tim Husrefa Musemića je obavio u Međugorju i Medulinu, gdje se brusila forma za šampionsku titulu.

Proljetna polsuezona otvorena je sa dva vezana gostovanja, najprije u Bihaću, kod Jedinstva, a potom u Mostaru, kod direktnog konkurenta za naslov prvaka, ekipe Zrinjskog. Sarajevo je u prvom kolu u Bihaću osvojilo jedan bod, a malo je nedostajalo da osvoji i sva tri. Bišćani su prvi stigli u vodstvo, golom Vraneševića, da bi Turković euro golom donio izjednačenje našem timu. Četiri minute prije kraja, ukazala se prilika utakmice za Sarajevo. U šesnaestercu domaćina oboren je Obuća, sudija Zrnić pokazuje na bijelu tačku, ali udarac Vladana Grujića sa bijele tačke zaustavlja Mujkić. Tako je Sarajevo propustilo priliku da poveća prednost nad Zrinjskim, uoči međusobnog duela ova dva tima. A onda je uslijedio meč, za koji se u tom trenutku smatralo da bi mogao biti možda i odlučujući u borbi za titulu. Zrinjski je na svom terenu ugostio Sarajevo, te ranim golom Džidića, prvi stigao do prednosti. Sve do 75. minute, rezultat na semaforu se nije mijenjao, a onda je stiglo izjednačenje. Nakon minijature Turkovića u petercu domaćih, napadač Sarajeva je oboren s leđa, a sudija Panić pokazuje na bijelu tačku. Siguran realizator bio je Marciano, koji pogađa za konačnih 1:1.

Nakon dva remija, u trećem kolu je uslijedio i prvi proljetni trijumf. Golovima Obuće i Grujića, Sarajevo je savladalo ekipu Žepča, te povećalo prednost u odnosu na Zrinjski, na čak šest bodova. Poslije prve proljetne pobjede, stigao je i prvi proljetni poraz, od Slobode u Tuzli, rezultatom 0:1. Uslijedila je potom pauza u Prvenstvu, a onda je u okviru 20. kola, na Koševu gostovao Čelik. Bunker gostiju je dugo odolijevao napadima Sarajeva, da bi u posljednjim sekundama prvog poluvremena, Obuća udarcem sa distance doveo naš tim u vodstvo. Golovima Šarabe i Šaranovića u nastavku, Sarajevo je samo potvrdilo pobjedu.

Sa utakmice Sarajevo - Žepče 2:0

U iduća tri kola, Sarajevo je ostvarilo daleko lošiji učinak od planiranog. Najprije je Sarajevo poraženo u Banjaluci od Borca, mada se mora priznati da je veliku ulogu u porazu Sarajeva odigrao veoma loši sudija Hrkač iz Širokog Brijega. Borac je rano poveo, da bi Zukić osam minuta prije kraja pogodio za izjednačenje. Kada je izgledalo da će se bordo tim iz Banjaluke vratiti sa jednim bodom, na scenu je stupio Hrkač, koji u drugoj minuti sudijske nadoknade dosuđuje nepostojeći jedanaesterac za domaće. Uzalud su bili protesti igrača i klupe Sarajeva, Žarić je loptu namjestio na bijelu tačku i donio nezasluženu pobjedu svom timu. U narednom kolu, na Koševu je savladano Orašje, rezultatom 2:0, da bi istim rezultatom naš tim bio poražen od Posušja, četiri dana kasnije. Poraz od Posušja, omogućio je Slaviji, koja je proljetnu polusezonu igrala neprepoznatljivo dobro, da priđe našem timu na samo tri boda zaostatka. U takvoj situaciji, Sarajevo je dočekalo gradski derbi i praktično nije imalo pravo na kiks. Meč ipak nije počeo najbolje, Željezničar je preko Dialibe prvi stigao u vodstvo, ali je slavlje gostiju kratko trajalo, jer je Turković samo 15 minuta kasnije pogodio za 1:1. Sve do 83. minute, rezultat se nije mijenjao, a onda trener Musemić na teren šalje rezervistu Kurtu, koji već u prvom kontaktu sa loptom, pogađa mrežu gostiju i donosi veliku radost Hordama zla.

Ništa manje uzbudljiv nije bio ni meč sa Veležom u Vrapčićima. Velež je golom Serdarevića u 84. minuti stigao do vodstva od 1:0, pa je u tom trenutku izgledalo kao da će tako i ostati. Ipak, u 93. minuti, u kaznenom prostoru domaćih je oboren Repuh. Sudija Arnautović opravdano pokazuje na bijelu tačku, a siguran realizator najstrožije kazne je još jednom Marciano koji tako ostavlja Sarajevo na čelu tabele, sa jednim bodom prednosti ispred Slavije. Prije direktonog okršaja sa Slavijom, naš tim je na Koševu dočekao ekipu Modriče. Golovima Miloševića, Repuha, Marciana i Muharemovića, Sarajevo je slavilo sa visokih 4:0, osvetivši se tako Modričanima za poraz u prvom dijelu sezone. A onda je uslijedio meč sezone, duel sa Slavijom u Istočnom Sarajevu. Bordo tim je ovaj meč dočekao sa jednim bodom prednosti, te je jedini cilj bio ostati neporažen. Susret sezone, na tribine stadiona u Lukavici privukao je oko 6 hiljada navijača oba tima, a prvi su razlog za slavlje imali domaći, jer je Slavija već u sedmoj minuti stigla do vodstva od 1:0. Fudbaleri Sarajeva su djelovali dosta šokirano i nisu uspjeli povezati svoje redove, a kako je meč odmicao izgledalo je da će Slavija tri kola prije kraja preuzeti tron od bordo tima. Musemić u drugom poluvremenu baca sve karte u napad, uvodeći u igru najprije Obuću, a potom i Šaranovića. Tri minute prije kraja susreta, Sarajevo napokon stiže do izjednačenja. Šaranović ulazi u šesnaesterac gostiju, upošljava Grujića, koji vraća povratnu loptu do Obuća, a ovaj preciznim udarcem lijevom nogom pogađa gol Slavije za veliko slavlje Hordi zla. Tri kola prije kraja, Sarajevo je zadržalo lidersku poziciju i držalo sve ključeve titule u svojim rukama. U narednom kolu, Sarajevo je golovima Miloševića i Šaranovića, već u prvih deset minuta riješilo pitanje pobjednika u duelu sa Širokim Brijegom, te je povećalo prednost na velika četiri boda, pa je bordo timu za osvajanje četvrte titule bio dovoljan još samo jedan trijumf.

Sa utakmice Sarajevo - Široki Brijeg 2:0

Prvu meč loptu, Sarajevo nije iskoristilo u Trebinju, gdje je kombinovani tim doživio težak poraz od Leotara. Poraz u Trebinju je brzo zaboravljen, a sve je bilo spremno za veliko šampionsko slavlje. Rijeke navijača su se tog 23. maja slile prema stadionu Koševo, a oko 20 hiljada navijača, na prvi gol je moralo čekati sve do 27. minute, kada Ihtijarević pogađa na asistenciju Repuha. U drugom poluvremenu uslijedila je rapsodija u bordo boji, Šaranović i Grujić su sa po dva pogotka, potpuno dotukli goste iz Bijeljine i veliko slavlje je moglo da počne. Sarajevo je po četvrti put u svojoj historiji osvojilo šampionsku titulu, a nakon slavlja na stadionu, uslijedila je centralna proslava ispred Vječne vatre, gdje je oko 30.000 navijača obojenih u bordo do kasno u noć slavilo veliki uspjeh.

Rezultati

1. kolo: Sarajevo - Jedinstvo 2:0 (Maksumić 2)
2. kolo: Sarajevo - Zrinjski 1:0 (Maksumić)
3. kolo: Žepče - Sarajevo 2:3 (Maksumić, Duro, Mačkić)
4. kolo: Sarajevo - Sloboda 1:1 (Maksumić)
5. kolo: Čelik - Sarajevo 0:0
6. kolo: Sarajevo - Borac 3:1 (Obuća 2, Turković)
7. kolo: Orašje - Sarajevo 0:1 (Obuća)
8. kolo: Sarajevo - Posušje 2:1 (Duro, Repuh)
9. kolo: Željezničar - Sarajevo 0:1 (Turković)
10. kolo: Sarajevo - Velež 2:1 (Turković, Duro)
11. kolo: Modriča - Sarajevo 3:1 (Duro)
12. kolo: Sarajevo - Slavija 1:0 (Duro)
13. kolo: Široki Brijeg - Sarajevo 1:0
14. kolo: Sarajevo - Leotar 1:0 (Bučan)
15. kolo: Radnik - Sarajevo 1:0
16. kolo: Jedinstvo - Sarajevo 1:1 (Turković)
17. kolo: Zrinjski - Sarajevo 1:1 (Marciano)
18. kolo: Sarajevo - Žepče 2:0 (Obuća, Grujić)
19. kolo: Sloboda - Sarajevo 1:0
20. kolo: Sarajevo - Čelik 3:1 (Obuća, Šaranović, Šaraba)
21. kolo: Borac - Sarajevo 2:1 (Zukić)
22. kolo: Sarajevo - Orašje 2:0 (Šaranović, Kurto)
23. kolo: Posušje - Sarajevo 2:0
24. kolo: Sarajevo - Željezničar 2:1 (Turković, Kurto)
25. kolo: Velež - Sarajevo 1:1 (Marciano)
26. kolo: Sarajevo - Modriča 4:0 (Marciano, Repuh, Milošević, Muharemović)
27. kolo: Slavija - Sarajevo 1:1 (Obuća)
28. kolo: Sarajevo - Široki Brijeg 2:0 (Šaranović, Milošević)
29. kolo: Leotar - Sarajevo 4:0
30. kolo: Sarajevo - Radnik 5:0 (Ihtijarević, Šaranović 2, Grujić 2)

Tabela

Statistika

U pohodu na četvrtu šampionsku titulu, ekipu Sarajeva je u svih 30 mečeva sa klupe predvodio Husref Musemić, kojem su u radu pomagali prvi asistenti Abdulah Oruč i trener golmana Almir Hurtić