26 05 2015

Sarajevo je u sezoni 1966/67 osvojilo svoju prvu šampionsku titulu.

Sezonu 1966/67 Sarajevo je dočekalo sa novim trener Mehom Brozovićem, ali bez nekoliko prvotimaca. Ekipu su napustili Mušović i Ristić, a umjesto njih su stigli Makić, Dilberović, te mladi Ulak i Tešan. Pripreme za novu sezonu obavljene su u Vitkovićima, kod Goražda, a opstanak u prvoligaškom društvu je bio jedini imperativ.

Put do titule

Sezona je otvorena domaćom utakmicom protiv Sutjeske, u kojoj je naš tim minimalnim trijumfom stigao do prva dva boda. U narednom kolu uslijedio je duel sa Željezničarom na Grbavici. Mreže su mirovale sve do same završnice, a onda je Boško Antić se sa dva gola u posljednjih deset minuta donio našem timu novi trijumf. Dvije vezane pobjede, bile su odličan uvod u meč sa viceprvakom Evrope, Partizanom, koji je u okviru trećeg kola gostovao na Koševu. Sarajevo je odlično otvorilo meč, a već u 11. minuti, Prodanović pogađa na asistenciju Antića za 1:0. Sarajevo ipak nije uspjelo osvojiti oba boda u ovom meču, a jedan trenutak nepažnje iz 55. minute, iskoristio je Hošić, te je meč završen bez pobjednika. Antić je još jednom bio junak svog tima, kada je u narednom kolu, u grotlu stadiona pod Plinarom, deset minuta prije kraja pogodio za minimalnu pobjedu Sarajeva nad Hajdukom. Ovom pobjedom, naš tim se skupa sa aktuelnim prvakom, Vojvodinom, izdvojio na čelu tabele.

Nakon dvosedmične pauze, na Koševu je gostovala Olimpija. Sarajevo je slavilo sa 2:1, ali je nakon ovog meča ostalo bez četvorice prvotimaca. Blažević i Šiljkut su zbog lakših povreda narednih nekoliko mečeva, dok su Vujović i Muftić zbog odlaska na odsluženje vojnog roka, završili ovu sezonu. Iako dodatno oslabljeni, izabranici Mehe Brozovića su u narednom kolu ipak stigli do pete pobjede u sezoni. Na gostovanju u Zagrebu, kod istoimenog protivnika, Sarajevo je stiglo do minimalne pobjede, a trenutak odluke dogodio se sredinom drugog poluvremena, kada Prodanović koristi grešku odbrane domaćih. Istim rezultatom, na Koševu je savladan u narednom kolu i Radnički iz Niša, a igrač odluke ovaj put je bio mladi Vahidin Musemić, kojem je to bio prvi prvoligaški gol u dresu Sarajeva. Da se nalazi u sjajnoj formi, Bordo tim je pokazao i u narednom meču, kada je na krilima dvostrukog strijelca Musemića, na Kantridi savladao domaću Rijeku sa visokih 4:0. Slavlje zbog pobjede u Rijeci, pomutila je povreda Asima Ferhatovića, koji je nakon samo 15 minuta igre morao napustiti teren, što je za legendarnu bordo devetku bila posljednja utakmica u karijeri.

Tim Sarajeva u prvom dijelu sezone

Umjesto Haseta, na poziciju centarfora je prekomandovan mladi Musemić, koji se odlično snašao u novoj ulozi, pa je i u trećoj uzastopnoj utakmici postigao pogodak. Sarajevo je ugostilo tim Veleža, te upravo golom Musemića stiglo do vodstva od 1:0. Ipak to nije bilo dovoljno za trijumf, jer je Velež u 66. minuti došao do izjednačenja i jednog boda. Nije bilo puno vremena da se žali za izgubljenim bodom, jer je na Koševo dolazila Crvena Zvezda. Mreže su mirovale sve do 85. minute, te je izgledalo je da Sarajevo ni u drugom uzastopnom meču na svom terenu neće stići do pobjede. Tada na scenu ponovno stupa razigrani Musemić, koji pogotkom kroz noge golmana Zvezde, kruniše napore svojih saigrača i donosi pobjedu svom timu, kojom je prednost u odnosu na drugoplasiranog povećana na tri boda. Jedanaesto kolo donijelo je i prvi ligaški poraz u sezoni, a bolji od našeg tima bio je OFK Beograd, koji je na svom terenu slavio rezultatom 3:1. Za težak poraz u Beogradu, Sarajevo se iskupilo sedam dana kasnije, kada je na Koševu gostovala Vojvodina. Sjajni napadački trojac, Prodanović – Musemić – Antić, svaki sa po jednim golom, strušio je aktuelnog prvaka iz Novog Sada, te je Sarajevo na taj način povećalo svoju prednost u odnosu na najbliže pratioce na sjajnih pet bodova.

U naredna dva meča, ostvaren je polovičan učinak. Najprije je osvojen jedan bod na gostovanju u Skoplju, kod ekipe Vardara, nakon čega je uslijedio najvažniji meč polusezone, duel sa zagrebačkim Dinamom na Koševu. Bio je to duel dva prvoplasirana tima na tabeli, a Sarajevo je obzirom na prednost od 4 boda, imalo priliku da eventualnim remijem ili pobjedom, kolo prije kraja obezbjedi titulu jesenjeg šampiona Prve savezne lige. Uprkos hladnom decembarskom danu, na Koševu se skupilo 30.000 navijača, a prava erupcija oduševljenja nastala je Šiljkut u devetoj minuti pogodio mrežu Dinama. Sarajevo je uspješno čuvalo prednost sve do 84. minute, kada Gucmirtl pogađa Sirćinu mrežu i svom timu donosi jedan bod. Ipak i pored izgubljenog boda, Sarajevo je zadržalo četiri boda prednosti, te se tako i teoretski okitilo titulom jesenjeg šampiona Jugoslavije. Potvrda ove laskave titule, stigla je i u posljednjem jesenjem kolu, kada se Sarajevo u šampionskom stilu, bez većih problema prošetalo stadionom na Blatuši, te sa sigurnih 3:1 savladalo domaćeg Čelika.

Pripreme za drugi dio sezone obavljene su na sjeveru Afrike i to u Egiptu, Libiji i Sudanu, gdje je Bordo tim proveo mjesec dana. U proljeznu polusezonu, Sarajevo je ušlo jače za nekoliko novih igrača, među kojima su bili Mandić, Maglajlija, Komadina, Džambegović, Beribak i Hadžijusufović.

Proljetni dio Prvenstva otvoren je gostovanjem nikšićkoj Sutjesci. Za samo dvadesetak minuta igre, uz pomoć dva gola Musemića, te jednog Prodanovića, Sarajevo je stiglo do ogromne prednosti od 3:0 i činilo se sigurne pobjede. Domaći se ipak nisu predavali, te su do kraja uspjeli smanjiti na 3:2, ali snage za izjednačenje nisu imali. Uslijedio je veliki derbi na Koševu. Sarajevo kao prvoplasirano, te Željezničar kao četvrti tim na tabeli, odigrali su uzbudljivu utakmicu, a naš tim je golovima Šiljkuta i Vujanovića stigao do zlata vrijedne pobjede. Treće proljetno kolo donijelo je drugi poraz Sarajeva u sezoni, a bolji od našeg tima bili su fudbaleri Partizana, koji su slavili rezultatom 2:1, koji su tako prišli Sarajevu na samo tri boda zaostatka. Uslijedio je potom duel sa Hajdukom na Koševu, a iako je meč završen bez pobjednika, Sarajevo je zahvaljujući porazu Partizana, uspjelo povećati svoju prednost u odnosu na beogradske crno-bijele za taj jedan bod, te je razlika sada iznosila četiri boda. Serija od dva meča bez trijumfa, prekinuta je na gostovanju u Ljubljani. Iako Brozović nije mogao računati na prvog strijelca tima Musemića, njegovu golgetersku ulogu preuzeo je Antić, koji je sa dva gola potopio Olimpiju i donio Sarajevu treću proljetnu pobjedu. Da se Sarajevo ne nalazi u željenoj formi, pokazao je i naredni meč, kada je na Koševu gostovao Zagreb. Iako se očekivala lagana pobjeda, gosti iz Zagreba su iznenadili sve prisutne na stadionu te stigli do pobjede od 1:3. Tu nije bio kraj lošim partijama igrača Sarajeva, koje je očito stigao umor od borbe na tri fronta, pa je Sarajevo poraženo i na gostovanju u Nišu, sa minimalnih 1:0. Uprkos drugom uzastopnom porazu, Sarajevo je ostalo lider na tabeli, ali sa samo jednim bodom prednosti u odnosu na Partizan.

Uslijedila je trosedmična pauza, koja je čini se dobro došla Brozoviću da malo osvježi ekipu, što se pokazalo u duelu 23. kola, kada je na Koševu gostovala Rijeka. Golovima Prodanovića i Prljače, Sarajevo je stiglo do pobjede od 3:0, te povećalo prednost u odnosu na pratioce Partizan i Dinamo, na tri boda. Naredna dva kola donijela su dva teška gostovanja za naš tim. Sarajevo je najprije poraženo u Mostaru od Veleža, a potom je gostovalo na Marakani kod ekipe Crvene Zvezde. Utakmica u Beogradu, bila je sigurno jedna od najvažnijih u dotadašnjoj historiji Kluba, ali i jedna od najzrelijih partija koju je Sarajevo ikada pružilo. Igrači Sarajeva su kao rijetko ko prije njih do nogu potukli Zvezdu na njihovom stadionu, a već od prve minute su jasno stavili do znanja da im je cilj osvojiti oba boda. Dva gola Antića i jedan Prodanovića, bili su dovoljni za visoku pobjedu od 3:1. Ova velika pobjeda, vratila je vjeru igračima da se titula može osvojiti, a trebalo je to sada i potvrditi u posljednjih pet mečeva. Istim rezultatom, savladan je u narednom kolu OFK Beograd na Koševu, a zanimljivo i strijelci su ponovno bili Antić u dva navrata, te Prodanović jednom. Uprkos dva vezana trijumfa, Sarajevo nije uspjelo povećati prednost nad prvim pratiocima, a ona je i dalje iznosila dva boda.

Video izvještaj sa utakmice Crvena Zvezda - Sarajevo 1:3

A onda je tri kola prije kraja, Sarajevo ispustilo čelnu poziciju na tabeli. Bordo tim je poražen od Vojvodine rezultatom 4:2, što je iskoristio Dinamo, te zahvaljujući boljoj gol-razlici, preuzeo čelo tabele. Na veliku radost navijača Sarajeva, Dinamo je u narednom kolu poražen na Kantridi, što je Sarajevo iskoristilo, te zahvaljujući dva gola Musemića stiglo do trijumfa od 2:1 u duelu sa Vardarom na Koševu, vrativši tako dva boda prednosti u odnosu na zagrebačke „plave“. A onda je u pretposljednjem kolu uslijedio derbi sezone. Dinamo je na Maksimiru ugostio ekipu Sarajeva, a rekordnih 40.000 gledalaca, prisustvovalo je ovom meču. Zagrepčanima je odgovarao samo jedan ishod, pobjeda, dok je ekipa Sarajeva imala priliku da eventualnim remijem, dođe na korak od trofeja, a u slučaju pobjede, kolo prije kraja i teoretski osigura naslov. Trener Brozović se odlučio za defanzivnu taktiku, te u potpunosti pogodio. Odbrana bordo tima, na čelu sa golmanom Sirćom, sačuvala je svoju mrežu netaknutom, te je Sarajevo zadržalo dva boda prednosti uoči posljednjeg kola.

Tim Sarajeva uoči utakmice sa Dinamom u Zagrebu

Računica koja je vodila do toliko željene titule je bila jasna. Sarajevu je na Koševu u duelu sa već otpisanim Čelikom bio potreban samo jedan bod. U meču prepunom golova i preokreta, Sarajevo je stiglo do visokog trijumfa od 5:2. Tri gola Musemića, te po jedan Antića i Prodanovića, donijeli su Sarajevu pobjedu, nakon koje je uslijedilo veliko slavlje. Oko 30.000 navijača Sarajeva, do kasno u noć je slavilo veliki uspjeh svojih ljubimaca. Grad Sarajevo je dobilo svog prvog šampiona u jednom kolektivnom sportu u Jugoslaviji.