FK Sarajevo 2013-2014

Piše: Semir Zilić

Kako smo osvajali "Najdraži trofej" (V)

24 05 2014

FKSinfo vam donosi priče o pet dosada osvojenih trofeja u našem najmasovnijem takmičenju.

U petom nastavku serijala priča o osvojenim trofejima Kupa BiH, donosimo vam pregled puta kojeg je Sarajevo prešlo u sezoni 2013/14 do osvajanja svog petog trofeja Kupa Bosne i Hercegovine.

Put do finala

Put do svog sedmog finala, ekipa Sarajeva je počela iz bosanske Krajine, gdje je u okviru šesnaestine finala gostovala federalnom prvoligašu Podgrmeču iz Sanskog Mosta. Na krilima sjajnog Nikole Komazeca, koji je upisao svoj het-trik, Sarajevo je stiglo do ubjedljive pobjede od 7:2. U narednoj rundi, protivnik našeg tima bila je ekipa Viteza. Novopočeni premijerligaš, je zbog neuslovnog terena, svoju domaću utakmicu morao igrati u Travniku, na Piroti, gdje je odigran prvi od dva meča, koji je završen rezultatom 1:1. Činilo se da će gol Todorovića sa Pirote, biti dovoljan da se Sarjaevo uz pobjedu na svom terenu plasira u četvrtfinale, ali ispostavilo se da nije tako. Sarajevo je čak i u revanšu golom Komazeca povelo sa 1:0, a kada je trebalo privesti meč kraju, grešku golmana Bandovića koriste gosti i dolaze do poravnanja, ali i jedanaesterac. Da je put golmana od heroja do tragičara i obrnuto kratak, pokazao je još jednom Bandović, koji je odbranio čak tri udarca sa bijele tačke, te je Sarajevo slavilo sa 3:1 i plasiralo se u četvrtfinale. Mečevi četvrtfinala su se igrali u proljetnom dijelu sezone, a Sarajevo pojačano sa nekoliko novih igrača je jasno ciljalo na osvajanje trofeja Kupa, prvog nakon 9 godina. Na putu do polufinala, stajao je niko drugi do najveći rival, Željezničar. Prvi meč se igrao na Grbavici, a iako je Željezničar poveo sa 1:0, gol Jajala donio je lijepu prednost Sarajevu uoči revanša. U meču odigranom na Koševu 14 dana kasnije, nije bilo golova, te se Sarajevo zahvaljujući golu u gostima plasiralo u polufinale. Istim rezultatom kojim je završen meč sa Željezničarom na Koševu, završio se i prvi polufinalni duel sa Zrinjskim, na tom stadionu. To je značilo da je Sarajevu za plasman u finale, bio potreban remi ili pobjeda u Mostaru, a sa novim trenerom, Uščuplićem, bordo tim je golovima sjajnih Stojčeva, Bilbije i Velkoskog stigao do ubjedljive pobjede od 3:1 i plasmana u veliko finale.

1/16 finala: Podgrmeč - Sarajevo 2:7 (Komazec 3, Todorović, Osmanagić, Puzigaća, Tadejević)
1/8 finala: Vitez - Sarajevo 1:1 (Todorović)
1/8 finala: Sarajevo - Vitez 1:1 - 3:1 (p) (Komazec)
1/4 finale: Željezničar - Sarajevo 1:1 (Jajalo)
1/4 finale: Sarajevo - Željezničar 0:0
1/2 finale: Sarajevo - Zrinjski 0:0
1/2 finale: Zrinjski - Sarajevo 1:3 (Stojčev, Bilbija, Velkoski)

Finale

Duel Čelika i Sarajeva je privukao mnogo pažnje. Ova dva tima, koja su pisala historiju u ovom takmičenju, kao osvajači prva četiri izdanja Kupa BiH, su u finalni meč ušli sa željom da osvoje trofej. Iako se očekivao spektakl na tribinama, odluka NSBiH po kojoj gostujućim navijačima nije bio dozvoljen dolazak, u mnogome je pokvarila utisak.

Ova dva rivala su se samo dva mjeseca ranije susrela na istom stadionu, a tada je Sarajevo u jednoj veoma slabo odigrnaoj utakmici poraženo sa minimalnih 1:0. Da trener Uščuplić nije imao namjeru ponoviti grešku svog prethodnika Jarnija, pokazale su već uvodne minute susreta, kada je Sarajevo od samog starta pokušalo nametnuti svoju igru. Prvu priliku je imao Bilbija u 10. minuti, ali neprecizno šutira. Pokušao je nešto kasnije i Sojčev, ali ni on nije bio precizan. Čelik je jedinu priliku imao iz kontra napada u 38. minuti, kada Barić ne iskorištava sjajan pas Mešanovića. A onda, dvije minute prije odlaska na odmor, vodstvo Sarajeva. Bilbija je sjajno centrirao s lijeve strane, a Dupovac šutirao glavom. Njegov udarac nakratko zaustavlja golman Adilović, ali lopta se odbija direktno do Trivunovića koji pogađa za 1:0, što je bio konačan rezultat prvog poluvremena.

Čelik je u drugom dijelu igre pokušavao stići do izjednačenja, ali bez ijedne izgledne šanse. Sarajevo s druge strane, uglavnom kontroliše igru, a u 64. minuti, Bilbija postiže gol, kojeg je sudija Valjić najprije priznao, a potom uz konsultacije sa svojim pomoćnicima i poništio. U finišu susreta Sarajevo postiže još jedan gol, koji nije priznat, ovaj put se u ofsajdu našao Tatomirović, te je njegova asistencija za Velkoskog, bila uzaludna. I onda, kada se činilo da će se susret završiti minimalnom pobjedom našeg tima, u posljednjim sekundama sudijske nadoknade, Stojčev sjajno koristi asistenciju Velkoskog, te nakon što se u petercu domaćih poigrao sa golmanom Adilovićem, postavlja konačnih 0:2 za veliku prednost bordo tima uoči revanš susreta na Koševu.

NK Čelik - FK Sarajevo 0:2

Stadion: Bilino polje
Datum: 07.05.2014.
Gledalaca: 8.500
Glavni sudija: Ognjen Valjić (Banja Luka)
Strijelci: 0:1 - Trivunović (43'), 0:2 - Stojčev (90+4')

Čelik:
Adilović, Lakičević, Čović, Bajraktarević, Jusić, Simić, Bureković (od 68. Duvnjak), Dedić, Barać, Mišić, Mešanović. Trener: Nizah Hukić.

SARAJEVO: Bandović, Dupovac, Trivunović, Tatomirović, Puzigaća, Jajalo, Velkoski, Purić (od 83. Vusljanin), Cimirot (od 90. Kovačević), Stojčev, Bilbija (od 74. Todorović). Trener: Dženan Uščuplić.

Revanš susret Sarajeva i Čelika se trebao održati deset dana kasnije, ali zbog katastrofalnih poplava koje su zadesile našu zemlju, meč je dva puta odgađan, prvo za 20. maj, a onda potom za 23. maj, kada je meč konačno odigran. Specifičnost tog datuma je bila u tome što je Sarajevo svoj posljednji trofej osvojilo tačno na taj dan, sedam godina ranije, kada je postalo šampion Bosne i Hercegovine. Radni dan, te loš termin odigravanja, smanjili su posjetu na Koševu, ali se na našem najvećem stadionu ipak skupilo oko 13 hiljada najvatrenijih navijača koji su došli da proslave osvajanje petog naslova pobjednika Kupa BiH. Prvu priliku Sarajevo je imalo već u šestoj minuti, kada je Velkoski odlično prošao po lijevom krilu, ubacio loptu u peterac, ali ona ne dolazi do usamljenog Bilbije. Desetak minuta kasnije, sjajan centaršut Barića, odlično je pratio Bilbija koji šutira glavom, ali golman Hinović lijepom paradom zaustavlja njegov šut. Još jednu priliku do odlaska na odmor je imao Purić, ali nije je iskoristio.

U drugom poluvrenu, Čelik je krenuo nešto otvorenije, ali ne uspijeva ozbiljnije zaprijetiti Bandoviću, da bi u 67. minuti stadion Koševo proključao. Fantastični Gojko Cimirot je pretrčao gotovo 50 metara po desnom krilu, predriblavši pri tome čak četvoricu gostujućih igrača, a potom sjajno uposlio Velkoskog koji pogađa za vodstvo od 1:0. Slavlje se nije ni stišalo, a na semaforu je već stajalo 2:0, ovaj put je asistent Purić, a lijep pogodak postiže Bojan Puzigaća. Osam minuta prije kraja, Mešanović koristi grešku odbrane Sarajeva i postiže utješni pogodak za svoj tim, a nepunih 60 sekundi kasnije, mreža gostiju ponovno se trese. Todorović je asistirao Bilbiji, koji pogađa praznu mrežu gostiju za konačnih 3:1. Nakon posljednjeg sudijskog zvižduka, hiljade navijača Sarajeva su utrčale u teren, te je veliko slavlje moglo početi.

FK Sarajevo - NK Čelik 3:1

Stadion: Asim Ferhatović Hase
Datum: 23.05.2014.
Gledalaca: 13.000
Glavni sudija: Eldin Jakupović (Bihać)
Strijelci: 1:0 – Velkoski (67'), 2:0 – Puzigaća (70'), 2:1 – Mešanović (82'), 3:1 – Bilbija (83')

SARAJEVO:
Bandović, Barić, Dupovac, Trivunović, Puzigaća, Cimirot, Jajalo (od 85. Kovačević), Purić (od 79. Vusljanin), Stojčev, Velkoski (od 77. Todorović), Bilbija. Trener: Dženan Uščuplić.

Čelik:Hinović, Bajraktarević, Mešanović, Salčinović (od 77. Popović), Jusić (od 64. Jakupović), Simić, Bureković (od 75. Duvnjak), Mišić, Bašić, Lakičević, Čović. Trener: Nizah Hukić.

Statistika

U pohodu na četvrti trofej Kupa BiH, ekipu Sarajeva su sa klupe vodila tri različita trenera. U prva dva kola na klupi je sjedio Husref Musemić (3 utakmice), njega je naslijedio Robert Jarni (3) koji je ekipu vodio u četvrtfinalu i prvoj polufinalnoj utakmici, a put do trofeja, kraju je priveo Dženan Uščuplić (3) koji je vodio ekipu u revanšu polufinala, te u finalnim mečevima.

Trojica trenera su u ovih devet susreta pružili priliku slijedećim igračima: Almin Abdihodžić (1 utakmica), Dejan Bandović (8), Mario Barić (5), Nemanja Bilbija (6), Dino Bišanović (3), Gojko Cimirot (8), Amer Dupovac (8), Faris Handžić (1), Ermin Huseinbašić (1), Mato Jajalo (6), Mahir Karić (2), Nikola Komazec (3), Adnan Kovačević (6), Haris Muharemović (1), Ognjen Todorović (8), Amer Osmanagić (2), Alem Plakalo (1), Dario Purić (5), Bojan Puzigaća (7), Samir Radovac (4), Miloš Stojčev (6), Mario Tadejević (6), Ivan Tatomirović (7), Anid Travančić (3), Vule Trivunović  (5), Krste Velkoski (6), Irfan Vusljanin (7).