FK Sarajevo 2013-2014

Piše: Semir Zilić

Kako smo osvajali "Najdraži trofej" (IV)

05 05 2014

FKSinfo vam donosi priče o četiri dosada osvojena trofeja u našem najmasovnijem takmičenju.

U posljednjem nastavku serijala priča o dosada osvojenim trofejima Kupa BiH, donosimo vam priču iz sezone 2004/05, kada je Sarajevo postalo prvi klub koji je četiri puta osvajao trofej namijenjen pobjedniku Kupa BiH.

Put do finala

Na put prema dotada rekordnom četvrtom trofeju, Sarajevo je krenulo iz komšiluka. Naime prvi protivnik našeg tima je bila ekipa Famosa, a jedini meč se igrao na stadionu u Hrasnici. Mlada i perspektivna ekipa Famosa, uprkos dobroj partiji nije uspjela iznenaditi favorizovano Sarajevo, koje se golovima Obuće, Šarića i Osmanhodžića rutinski plasiralo u narednu rundu. Zanimljivo je da je na tom meču, jedini gol za Famos postigao Sedin Torlak, koji će nekoliko godina kasnije postati standardni prvotimac i kapiten bordo tima. Naredni protivnik je bila ekipa Borca, a u prvom meču odigranom u Banjaluci, domaći su slavili rezultatom 2:1. I pored negativnog rezultata, Sarajevo je bilo favorit za plasman u četvrtfinale, a golovima Ferhatovića i Obuće, rano je stiglo do prednosti od 2:0. Ipak u posljednjim sekundama prvog poluvremena Borac smanjuje na 2:1 te vraća stvari na početak. Sve do samog finiša se zadržao taj rezultat na semaforu i kada se činilo da će gledaoci na Koševu gledati jedanaesterce, četiri minute prije kraja Šarić pogađa za 3:1, da bi Ferhatović svojim drugim golom u sudijskoj nadkonadi i definitivno riješio pitanje putnika u četvrtfinale. Protivnik u četvrtfinalu bila je ekipa Orašja, koja je u prvom meču odigranom na Koševu sve do sudijske nadoknade imala prednost od 1:0, ali je Ferhatović ipak uspio pogoditi za izjednačenje, te koliko toliko olakšati posao svom timu u revanšu. Revanš meč odigran u gradu na Savi, odlučen je pola sata prije kraja, kada je Osmanhodžić pogotkom sa bijele tačke odveo Sarajevo u polufinale. Polufinalni mečevi su se igrali u proljetnom dijelu sezone, a sa novim trenerom na klupi, Sarajevo nije imalo mnogo problema te je sa dvije lagane pobjede u duelima protiv Slavije, bez većih problema osiguralo plasman u svoje šesto finale Kupa BiH.

1/16 finala: Famos - Sarajevo 1:3 (Obuća, Šarić, Osmanhodžić)
1/8 finala: Borac - Sarajevo 2:1 (Šarić)
1/8 finala: Sarajevo - Borac 4:1 (Ferhatović 2, Obuća, Šarić)
1/4 finale: Sarajevo - Orašje 1:1 (Ferhatović)
1/4 finale: Orašje - Sarajevo 0:1 (Osmanhodžić)
1/2 finale: Slavija - Sarajevo 0:2 (Zukić, Obuća)
1/2 finale: Sarajevo - Slavija 3:1 (Šarić, Pelak, Avdić)

Finale

Protivnik Sarajeva u finalu je bila ekipa Širokog Brijega, a prema tada važećim pravilima NSBiH, koja su nalagala da se u slučaju kada je jedan od finalista iz glavnog grada druga utakmica mora igrati na Olimpijskom stadionu Koševo, bilo je jasno da će se prvi meč igrati na Pecari. Sarajevo je uoči ovog meča ostalo bez dvojice standardnih prvotimaca, obzirom da se Muharemović povrijedio na posljednjem treningu, dok je golman Dragović napadnut na ulici nekoliko dana uoči finala, pa je njegovo mjesto među stativama zauzeo Alaim.

Prvi meč na Pecari Sarajevo je otvorilo idealno. Igrao se deseti minut susreta, Hadžić je sa lijeve strane loptu ubacio u šesnaesterac, najviši u skoku je bio Avdić koji je samo spustio loptu do Obuće, a ovaj preciznim udarcem sa desetak metara pogađa mrežu Melhera za veliko slavlje oko 200 navijača Sarajeva. Vodeći gol Sarajeva je potpuno uzdrmao domaće, koji se do kraja prvog poluvremena nisu uspjeli vratiti u igru, a Sarajevo je moglo i povećati prednost sredinom prvog poluvremena, kada Pelakov šut iz slobodnog udarca, Melher krajnjim naporom odbija u korner.

U drugom poluvremenu, Širokobriježani su krenuli ofanzivnije, a prilike za izjednačenje su propustili Lajtman i Medvid. Pelak i Avdić su s druge strane propustili šansu da povećaju prednost, a u oba slučaja su odbrambeni igrači Širokog uklizavanjem u posljednji momenat spriječili najgore po svoj tim. Do kraja susreta Široki je imao jalovu inicijativu, ali je Sarajevo sačuvalo vrijednu prednost uoči revanša na svom stadionu.

Široki Brijeg:
 Melher, Kožul, Medvid, Đuričić, Renato (od 21. Ćorić), Tabi, Ivić (od 46. Erceg), Šilić, Juričić, Abramović (od 76. Dujmović), Lajtman. Trener: Ivica Barbarić.

SARAJEVO:
Alaim, Imširović, Hadžić, Maksumić, Zukić, Berberović, Ihtijarević, Pehlić (od 90. Ferhatović), Pelak, Avdić (od 89. Šarić), Obuća. Trener: Husref Musemić.

Revanš susret se igrao na Koševu, šest dana kasnije, a oko 13.000 bordo pristalica je napravilo sjajnu atmosferu. Prvo poluvrijeme ovog meča djelovalo je poput uspavanke, praktično bez ijedne prave prilike na obje strane i kada je izgledalo da će se na odmor otići sa rezultatom 0:0, na scenu je ponovno stupio junak Sarajeva iz prve utakmice, Emir Obuća, koji je odlično iskoristio centaršut Avdića sa desne strane, te udarcem glavom savladao Melhera za sada već velika dva gola prednosti bordo tima u ukupnom omjeru.

Samo što je počelo drugo poluvrijeme, Sarajevo je imalo sjajnu šansu. Muhamed Džakmić je izbio sam pred golmana Melhera, ali je šutirao visoko, te njegova lopta pogađa prečku gola gostiju. Kazna za ovaj promašaj uslijedila je sredinom prvog poluvremena, kada je Medvid iskoristio grešku odbrane i probio po lijevom krilu, a potom uposlio Juričića, koji pogađa za izjednačenje i vraća nadu gostima da mogu stići do trofeja. Do kraja susreta, Široki Brijeg je imao još tri sjajne prilike, ali sva tri puta se iskazao golman Sarajeva Alaim koji je sjajnim odbranama omogućio veliko slavlje.

Ekipa Sarajeva uoči početka revanš susreta

Finiš susreta Sarajevo je dočekalo sa igračem manje, jer je zbog dva žuta kartona isključen Alen Avdić, a kada se očekivao posljednji sudijski zvižduk, uslijedila je velika tuča na terenu, zbog čega je sudija Panić, koji je na poluvremenu zamjenio povrijeđenog kolegu Zovkića, bio prisiljen podijeliti četiri crvena kartona. Iz redova Sarajeva "pocrvenili" su Hadžić i Osmanhodžić, dok je kod gostiju put u svlačionicu pokazao Iviću i Dujmoviću. Meč je završen rezultatom 1:1, što je značilo da je Sarajevo sa ukupih 2:1 postalo pobjednik Kupa BiH za sezonu 2004/05. I dok su gosti odbili da prisustvuju ceremoniji dodjele medalja, kapiten Sarajeva Džemal Berberović je iz ruku Ilje Dominkovića primio pehar namijenjen pobjednik Kupa BiH, te je slavlje moglo da počne.

FK Sarajevo -
NK Široki Brijeg 1:1

Stadion: Asim Ferhatović Hase
Datum: 17.05.2005.
Gledalaca: 13.000
Glavni sudija: Slavko Zovkić (Pelgićevo), od 46. Novo Panić (Doboj)
Strijelci: 1:0 - Obuća (42'), 1:1 - Juričić (66')

SARAJEVO: Alaim, Imširović, Hadžić, Zukić, Berberović, Džakmić (od 68. Osmanhodžić), Maksumić, Pehlić, Pelak, Avdić, Obuća (od 89. Šarić). Trener: Husref Musemić.

Melher, Kožul (od 46. Ivić), Medvid, Đuričić, Bajkuša, Režić, Šilić, Juričić, Abramović (od 61. Dujmović), Lajtman, Erceg. Trener: Ivica Barbarić.

Statistika

U pohodu na četvrti trofej Kupa BiH, ekipu Sarajeva su sa klupe vodila tri različita trenera. U prvom kolu na klupi je sjedio Kemal Alispahić (1 utakmica), njega je naslijedio Edin Prljača (4) koji je ekipu vodio u osmini finala i četvrtfinalu, a put do trofeja, kraju je priveo Husref Musemić (4) koji je vodio ekipu u polufinalnim, te finalnim mečevima.

Trojica trenera su u ovih devet susreta pružili priliku slijedećim igračima: Muhamed Alaim (6 nastupa), Vojislav Dragović (2), Elvis Karić (1), Almir Alić (2), Alen Avdić (3), Džemal Berberović (7), Feđa Dudić (1), Muhamed Džakmić (4), Amar Ferhatović (7), Damir Hadžić (8), Ferid Idrizović (2), Faruk Ihtijarević (8), Elvis Imširović (2), Emir Janjoš (3), Adis Kapetanović (2), Ajdin Maksumić (4), Damir Mirvić (5), Veldin Muharemović (7), Safet Nadarević (1), Emir Obuća (7), Adnan Osmanhodžić (6), Edin Pehlić (9), Albin Pelak (4), Mirnel Sadović (3), Fuad Salihović (3), Samir Šarić (9), Muhidin Zukić (7).