FK Sarajevo 2013-2014

Piše: Semir Zilić

Kako smo osvajali "Najdraži trofej" (II)

29 04 2014

FKSinfo vam donosi priče o četiri dosada osvojena trofeja u našem najmasovnijem takmičenju.

U drugom nastavku priče o osvojenim trofejima Kupa BiH, donosimo vam onu iz sezone 1997/98, kada je Sarajevo trijumfom nad Slobodom uspjelo odbraniti naslov osvajača Kupa iz prethodne sezone. Za Sarajevo je to bilo drugo uzastopno finale, dok je Sloboda stigla do svog trećeg finala u četiri dotada održana izdanja našeg najmasovnijeg takmičenja.

Put do finala

Put do drugog uzastopnog finala, Sarajevo je započelo malim gradskim derbijem, u okviru kojeg je odmjerilo snage sa ekipom Olimpika. Iako su Vukovi sa Otoke najavljivali iznenađenje, do toga nije došlo, a golovima Begića i Alića, već u prvih 45 minuta je bilo riješeno pitanje pobjednika ovog duela. I dok je u prvom kolu Sarajevo imalo relativno lagan zadatak, u preostala dva se itekako namučilo. Protivnik u četvrtfinalu našem timu bila je ekipa Gradine iz Srebrenika, a Sarajevo je u prvom meču na Koševu, golovima Begića i Ihtijarevića ostvarilo slabašnu prednost od 2:1. Revanš u Srebreniku je donio mnogo neizvjesnoti, pogotovo nakon što je Nukić golom iz 29. minute donio prednost svom timu. Taj rezultat, koji je tim iz Srebrenika vodio u polufinale se zadržao sve do 77. minute, kada Ihtijarević uspijeva poravnati rezultat na 1:1, te svom timu donosi plasman među četiri najbolje ekipe. Naredni protivnik našeg tima bila je ekipa Zenice, a prvi meč odigran na Bilinom polju završen je bez pogodaka. Istim rezultatom je završen i revanš susret na Koševu, odigran dvije sedmice kasnije, te se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. Junak fudbalske lutrije bio je golman Sarajeva Dedić, koji je zaustavio udarce Džidića, Čahtarevića i Sofića, te je svom timu tako obezbjedio plasman u finale.

1/8 finala: Sarajevo - Olimpik 2:0 (Begić, Alić)
1/4 finale: Sarajevo - Gradina 2:1 (Begić, Ihtijarević)
1/4 finale: Gradina - Sarajevo 1:1 (Ihtijarević)
1/2 finale: Zenica - Sarajevo 0:0
1/2 finale: Sarajevo - Zenica 0:0 (3:2)

Finale

Finalni meč između Sarajeva i Slobode igrao se 16. maja, samo tri dana nakon što je u prvenstvenom duelu ova dva rivala, tuzlanski tim na svom terenu slavio sa sigurnih 3:1, pa su gosti iz Tuzle stigli prepuni samopouzdanja nadajući se da će iz trećeg puta napokon uspjeti doći do trofeja. Sarajevo je meč dočekalo oslabljeno neigranjem povrijeđenog Dženana Uščuplića, te reprezentativnog golmana i svog kapitena Mirsada Dedića, koji zbog obaveza prema reprezentaciji, nije stigao na vrijeme, te je njegovo mjesto među stativama zauzeo rezervni golman Almir Hurtić, dok je kapitensku traku na ruci nosio Džemo Smječanin. Samo otvaranje meča proteklo je u veoma nezapaženoj igri oba tima, a jedini detalj koji se iz prvih pola sata vrijedan spomena je povreda Alena Mešanovića, koji je u 23. minuti morao napustiti teren, te su Tuzlaci ostali bez svog najboljeg igrača. Tek u posljednjih pet minuta prvog dijela igre, publika je mogla vidjeti nešto od igre. Prvo je u 40. minuti Granov dalekometnim šutem pokušao iznenaditi golmana Halilovića, ali je sjajno intervenisao, a potom je dvije minute kasnije golman Slobode, osujetio pas Gogalića, te tako spriječio Granova da postigne siguran gol. U pretposljednjoj minuti Sarajevo je propustilo sjajnu šansu. Ihtijarević je odlično pratio pas Valentića, našao se oči u oči sa Halilovićem, ali ga nije uspio savladati.

Drugo poluvrijeme je proteklo u sličnoj igri kao i prvih 45 minuta, a najbolju priliku za Slobodu propustio je realizovati u samom finišu Enes Mešanović, koji se spetljao u petercu Sarajeva, što je bilo dovoljno Hurtiću da interveniše i omogući svom timu produžetke. Produžeci su u potpunosti pripali bordo timu, koji je krenuo na sve ili ništa, a prvi priliku imao je Granov čiji šut iskosa sa desne strane brani Halilović. Najbolju priliku u prvom produžetku je propustio Gogalić, koji je pratio sjajnu akcije Avdića i Ćenana, ali je njegov udarac bio za dlaku neprecizan. Gol Tuzlaka je do pauze ugrozio još i Ćenan, čiji šut glavom još jednom brani sjajni Halilović.

I onda je u drugom produžetku napokon stigao željeni pogodak. Igrao se 113. minut utakmice, kada je Čalija dosudio prekršaj nad Avdićem, iskosa sa desne strane na nekih 35 metara od gola. Slobodni udarac je izveo Smječanin, koji preciznim centaršutem sjajno pronalazi Granova. Napadač Sarajeva je najviši u skoku te udarcem glavom napokon uspijeva savladati Halilovića za veliko slavlje na tribinama Koševa. U posljednjih sedam minuta, Tuzlaci su pokušali stići do izjednačenja, kako bi barem izborili jedanaesterce, ali im to nije pošlo za rukom.

Sarajevo je tako drugu godinu zaredom postalo osvajač Kupa BiH, a trofej namijenjen pobjedniku je iz ruku Predsjednika BiH Alije Izetbegovića primio zamjenik kapitena Džemo Smječanin. Smječanin je do svečane lože stigao skupa sa Dedićem, koji je u međuvremnu stigao na stadion, ali u ulozi gledaoca, te su njih dvojica zajedno digli trofej u zrak. Tri mjeseca kasnije, u zajedničkoj organizaciji NSBiH i NSHB organizovali su susret između osvajača dva kup takmičenja pod njihovim okriljem, te su se sastali Sarajevo i Orašje. U dvije utakmice, bolji je bio naš tim, koji je sa ukupnih 1:0 još jednom potvrdio osvajanje trofeja.

FK Sarajevo - FK Sloboda 1:0

Stadion: Olimpijski stadion Koševo
Datum: 16.05.1998.
Gledalaca: 5.000
Glavni sudija: Džemal Čalija (Sarajevo)
Strijelci: 1:0 - Granov (113')

SARAJEVO: Hurtić, Smječanin, Selimović (od 80. Ćenan), Hošić, Beganović, Hadžispahić, Gogalić, Avdić (od 116. Zahirović), Ihtijarević (od 95. Alić), Valentić, Granov. Trener: Mehmed Janjoš.

Sloboda: Halilović, Joldić (od 109. Abazović), Osmanhodžić, Malkočević, Bajrović, Pašalić, E. Mešanović, Jašarević, Karić, Kavazović, A. Mešanović (od 23. Mehmedović, od 91. Sadić). Trener: Nedžad Verlašević.

Statistika

U pohodu na drugi trofej Kupa BiH, trener Mehmed Janjoš, koristio je slijedeće igrače: Mirsad Dedić (5 nastupa), Almir Hurtić (1), Ismet Alić (5), Alen Avdić (5), Elvedin Beganović (5), Senad Begić (5), Aldin Ćenan (3), Admir Ćupina (5), Samir Duro (4), Amar Ferhatović (3), Nermin Gogalić (5), Emir Granov (4), Ahmed Hadžispahić (6), Dženan Hošić (4), Faruk Ihtijarević (6), Almir Mešetović (1), Jean Louis Nouken (1), Mirza Selimović (2), Džemo Smječanin (5), Dženan Uščuplić (2), Azrudin Valentić (4), Ševal Zahirović (3).