FK Sarajevo 2013-2014

Piše: Semir Zilić

Kako smo osvajali "Najdraži trofej" (I)

25 04 2014

FKSinfo vam donosi priče o četiri dosada osvojena trofeja u našem najmasovnijem takmičenju.

U prvom od četiri nastavka, donosimo vam priču o tome kako se Sarajevo u sezoni 1996/97 po prvi put okitilo naslovom pobjendika Kupa BiH. Nakon što je u prethodne dvije sezone, bordo tim ispadao u četvrtfinalu, odnosnu polufinalu, u ovoj sezoni napokon je ostvaren plasman u finale, gdje ga je čekao idealan protivnik, gradski rival sa Grbavice.

Put do finala

Svoj put do finala, Sarajevo je krenulo iz osmine finala, a prvi protivnik našeg tima bio je niželigaš iz Zavidovića, ekipa Krivaje. Bio je to lagan zadatak za naš tim, a golovima Repuha, Ćenana i Turkovića, Sarajevo se bez problema plasiralo među osam najboljih ekipa. Ni u četvrtfinalu, Sarajevo nije imalo puno problema, protivnik je bila ekipa banovićke Budućnosti, a meč se igrao na Koševu. Sarajevo je slavilo sa 5:0, a prvo ime susreta bio je kapiten Turković, koji je mrežu gostiju tresao čak četiri puta. Prva ozbiljnija prepreka za Sarajevo bila je ona u polufinalu, protiv ekipe Čelika. Sarajevo je sa Čelikom vodilo bitku na oba fronta, što je ovaj susret učinilo zanimljivijim. Prvi meč se igrao na Koševu, gdje je bordo tim pred oko 4.000 navijača, na krilima Repuha i Uščuplića stigao do pobjede od 4:2 i solidne prednosti uoči revanša koji se igrao sedam dana kasnije na Bilinom polju. U revanšu, pred oko 12.000 gledalaca, najviše se iskazao golman Sarajeva, Vukašin Petranović, koji je zaključao svoju mrežu, te tako Sarajevo odveo u prvo finale Kupa BiH.

1/8 finala: Krivaja - Sarajevo 1:5 (Repuh 2, Ćenan 2, Turković)
1/4 finale: Sarajevo - Budućnost 5:0 (Turković 4, Repuh)
1/2 finale: Sarajevo - Čelik 4:2 (Repuh 2, Uščuplić, Smječanin)
1/2 finale: Čelik - Sarajevo 0:0

Finale

Plasman dva sarajevska prvoligaša u finale Kupa, očekivano je izazvao veliku pažnju u bh. javnosti. Sa nestrpljenjem se očekivalo koji će to od dva vječita rivala prekinuti niz zeničkog Čelika, te po prvi put nakon osamostaljenja Bosne i Hercegovine, donijeti jedan trofej u glavni grad. Oko 25.000 pristalica i jednog i drugog tima, su poprilično dobro ispunili Olimpijski stadion Koševo, tog subotnjeg popodneva, očekujući dobru igra oba tima.

Sarajevo je na papiru bilo jači protivnik, tim koji je mnogo bolje stajao na tabeli, te koji je svog gradskog rivala već savladao 40-tak dana ranije, u okviru Prvenstvenog duela. Ulogu favorita, Sarajevo je potpuno opravdalo na terenu, gdje je dominiralo već od prve minute, a prvu izglednu priliku propustio je Smječanin u 17. minuti, čiji udarac brani golman Željezničara Hurtić. Pokušao je nekoliko minuta kasnije i Ihtijarević, ali iz dva puta ne uspijeva pogoditi mrežu Željezničara. I onda u 30. minuti veliko slavlje na istočnoj, sjevernoj i zapadnoj tribini koševskog stadiona. Beganović prolazi po aut-liniji, ubacuje loptu u srce šesnaesterca, gdje je ostao sam Senad Repuh, koji majstorski zakucava loptu pod prečku Hurtićevog gola za 1:0. Bio je to konačan rezultat prvog poluvremena.

Drugo poluvrijeme bolje otvara Željezničar, ali igrači u plavim dresovima ne uspijevaju ugroziti Petranovića, a onda u samo nekoliko minuta po jedna izgledna prilika na obje strane. Prvo je Turković sjajno izbjegao ofsajd zamku, izašao oči u oči sa Hurtićem, zaobišao ga, ali je oklijevao, te je odbrana Željezničara uspjela da ga spriječi u postizanju sigurnog pogotka. Samo nekoliko trenutaka kasnije, Muharemović izlazi sam pred Petranovića, prebacuje ga i kada je izgledalo da će lopta završiti u golu, stoper bordo tima Beganović požrtvovano izbija loptu sa gol-linije. A onda pet minuta prije kraja, dogodio se trenutak odluke. Turković je lijepo proigrao Uščuplića, koji ulazi u šesnaesterac, lažnjakom vara Kurta, ali ovaj zaustavlja loptu rukom, te sudija Ibrišimbegović opravdano pokazuje na bijelu tačku. Dugo su trajali protesti fudbalera Željezničara, a u gužvi koja je nastala, najdeblji kraj je izvukao Dženan Uščuplić, koji je za samo 15 sekundi dobio dva žuta kartona, te je isključen iz igre. Obzirom da se upravo on spremao izvesti jedanaesterac, njegovu ulogu je preuzeo mladi Amar Ferhatović koji je samo par minuta ranije ušao u igru. Ferhatović je namjesto loptu na bijelu tačku, a potom snažnim udarcem po sredini gola savladao Hurtića i praktično riješio pitanje pobjednika. Moglo je Sarajevo do kraja i povećati prednost, a najbolju priliku propustio je Granov, koji je nakon lijepog prodora po desnom krilu, šutirao veoma slabo.

Današnji trener prvog tima Dženan Uščuplić sa medaljom namijenjenom pobjedniku Kupa BiH

Kada je travnički sudija Ibrišimbegović odsvirao kraj susreta, nastalo je veliko slavlje među igračima i navijačima Sarajeva. Prvotimci, stručni štab i rukovodstvo Kluba, potom se uputilo ka svečanoj loži stadiona Koševa, gdje im je medalje i trofej dodjelio Predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović. Trofej se tako našao u rukama kapitena Almira Turkovića, a na stadionu i u kafićima obojenim u bordo, još dugo u noć se slavilo uz pjesmu "Kup, Kup, Kup je naš".

Kapiten Sarajeva, Almir Turković prima pehar Kupa BiH iz ruku Predsjednika BiH Alije Izetbegovića

FK Sarajevo - FK Željezničar 2:0

Stadion: Olimpijski stadion Koševo
Datum: 31.05.1997.
Gledalaca: 25.000
Glavni sudija: Mirsad Ibrišimbegović (Travnik)
Strijelci: 1:0 - Repuh (30'), 2:0 Ferhatović (87' - 11 m)

SARAJEVO: Petranović, Herco, Hošić, Čupina, Beganović, Uščuplić, Repuh, Gogalić (Ćenan), Smječanin (Granov), Turković, Ihtijarević (Ferhatović). Trener: Nermin Hadžiahmetović.

Željezničar: Hurtić, Biščević, Adžem (Kurt), Kunić, Memić, Pintul, Pehlivanović (Burek), Muharemović, Muslimović (Jahić), Žerić, Osim. Trener: Dino Đurubuzović.

Statistika

U pohodu na prvi trofej Kupa BiH, trener Nermin Hadžiahmetović, koristio je slijedeće igrače: Mirsad Dedić (2 nastupa), Adnan Pervan (1), Vukašin Petranović (3), Ismet Alić (1), Alen Avdić (4), Elvedin Beganović (5), Admir Čupina (4), Aldin Ćenan (3), Mensur Džaviti (1), Amar Ferhatović (2), Nermin Gogalić (5), Emir Granov (2), Reuf Herco (5), Dženan Hošić (4), Faruk Ihtijarević (4), Almir Mešetović (2), Senad Repuh (5), Džemo Smječanin (5), Ahmet Hadžispahić (2), Almir Turković (5), Dženan Uščuplić (5).