IZVJEŠTAJFK Željezničar 0 - 1 FK Sarajevo

Premijer Liga 2005-2006

Piše: Dino B.

07 04 2006

"Sarajevo je pobijedilo u 87. vječitom derbiju pogodkom Matije Matka u 84. minuti meča. Ovom pobjedom bordo tim se vratio u utrku za titulu prvaka."

sudija.jpgSUDIJARobert Zrilić(Banja Luka)gledaoci.jpgBROJ GLEDALACA12000

STADIONGrbavicaigrac_utakmice.jpgIGRAČ UTAKMICEMatija Matko

sastav.jpgSASTAVIFK Željezničar: Efendić, Selimbegović, Kajtaz, Cocalić, Memišević, Dialiba(Admir Raščić), Almir Raščić, Žerić, Pelak(Vladavić), Avdić i Spahić. FK Sarajevo: Alaim, Muharemović, Zukić(Hadžić), Trivunović, Mačkić, Repuh(Hasančić), Duro, Maksumić, Ihtijarević(Šarić), Obuća i Mačkić.

strijelci.jpgSTRIJELCI0:1 - Matija Matko(84')kartoni.jpgKARTONI FK Željezničar: Spahić, Selimbegović, Almir Raščić. FK Sarajevo: Muharemović, Ihtijarević, Maksumić.
Sarajevo je pobijedilo u 87. vječitom derbiju te na taj način prekinulo crnu seriju u prvenstvenim utakmicama protiv Željezničara i nastavilo borbu za titulu, primakavši se Širokom na 3 boda, a Horde Zla su napokon slavile!

Na tribinama stadiona Grbavica skupilo se oko 12.000 gledaoca, od toga preko 5.000 navijača Sarajeva, koji su fantastičnom podrškom od prve do zadnje minute bodrili bordo momke, koji su im se odužili pobjedom. Moramo napomenuti da je uprava FK Željezničar po ko zna koji put pokazala svoju nesposobnost i amaterizam. Prvo su prodavali karte sa derbija odigranog 2004. godine s potpuno drugim terminom meča, drugim sponzorima itd. Drugo, zaključali su kapije ulaza na koji ulaze navijači Sarajeva 15-20 minuta prije početka utakmice, tako da je određen broj ljudi ostao pred stadionom, plativši kartu?! Kao i ranijih godina Horde Zla su bile smještene u čošku tribine, kao u kavezu; bez wc-a, stolica... za istu cijenu koliku plate navijači plavog tima, a dobiju sve kada gostuju na najvećem stadionu u BiH. Ipak, Horde Zla su pomjerile “ liniju razgraničenja” , pa se na tribini moglo normalno stajati. Bordo navijači su 90 minuta bodrili svoj tim, a pjesma “ Da ga hoće zabit Matko...” je postala stvarnost u 84. minuti. A sada da se vratimo dešavanjima na terenu.

Stručni štab se odlučio izvesti na teren slijedeće igrače:
Alaim, Muharemović, Zukić, Trivunović, Mačkić, Repuh, Duro, Maksumić, Ihtijarević, Obuća i Mačkić.

Kao i u ranijim derbijima, igralo se prilično neatraktivno, bez puno izrazitih šansi. Obje ekipe su imalo po 2-3 solidne prilike. Od samog početka bordo tim je krenuo silovito, pa bilježimo sjajne prodore Mačkića po lijevoj strani, ali napadači nisu bili najprisebniji. Maksumić i iIhtiajrević su probali u prvih 10. minuta ugroziti Efendićev gol sa velike udaljenosti, ali su lopte završile pored gola. U 19. minuti Vule Trivunović radi klizeći start, ali zajedno s loptom odnio je i izviždanog i izvrijeđanog Pelaka od strane Hordi Zla. Igrač Željezničara odvezen je u bolnicu, a uspostavljen je lom noge. Nakon toga bilježimo šansu Obuće, nakon Mačkićevog dodavanja, ali Emir se nije najbolje snašao u petercu domaćina i lopta je završila u nogama tima s Grbavice. Nakon toga igra se odvijala većinom na sredini. Sudija Zrilić dva puta je mogao pokazati na slobodan udarac za Sarajevo na samoj ivici šesanaesterca kada je srušen Maksumić odnosno Mačkić, ali ostaje pitanje zašto nije?! U 43. minuti 100% šansa za plave. Žerić je probio po desnoj strani i ubacio u šesanesterac, Alaim je već bio na zemlji, a s gol linije loptu izbija Zukić. Nakon toga domaći su imali slobodan udarac s 20. metara, ali neuigrana akcija ne donosi ništa vrijedno spomena. Rezultatom 0:0 otišlo se na odmor.

Na početku drugog poluvremena ista slika. Sarajevo napada, Željo se brani nabijanjem lopti i grubim startovima na sredini terena. U 63. minuti Maksumić proigrava Matka, a ovaj s lijeve strane u duelu s Selimbegoviećm uspijeva šutirati, ali golman Željezničara brani. U 70. minuti još jedna šansa za domaće. Raščić je ušao u šesanesterac, a kada su svi očekivali snažan udarac ili dodavanje za Avdića, on je bezazleno šutirao u donji lijevi ugao, a sjajni Muhamed Alaim hvata loptu. Nakon toga bilježimo par prodora Obuće po desnoj strani, ali Šarić koji je zamijenio Ihtijarevića, nije uspio pogoditi mrežu. U 81. minuti iz igre izlazi Repuh, a ulazi Hasančić što je značilo da je Musemić sve karte bacio u napad. To se isplatilo u dvije minute kasnije. Nako jednog napada domaćih, Alaim iste sekunde degažira preciznu loptu na drugu polovicu igrališta prema Matku, koji pretrčava Selimbegovića, prima loptu, te prolaz i Memiševića, a zatim lijevom nogom šalje loptu u donji desni ugao Efendićevog gola za 0:1!!! Uslijedila je eksplozija oduševljanja na sjevernoj i istočnoj tribini, kao i na klupi Sarajeva. I nakon toga Sarajevo je natavilo istim tempom, ali je Selimbegović nekoliko puta presjekao kontra-napade Sarajeva predvođene Durom, Muharemovićem i Matkom, koji je odlično koristio svoju brzinu protiv odbrambenih igrača Željezničara. Moramo napomenuti da je Muharemović odlično zaustavljao Vladavića, ponajboljeg igrača plavih, ne dajući mu da probije po svojoj lijevoj strani. Posljednje dvije-tri minute domaći su imali priliku da izjednače, ali je Alaim sigurno hvatao lopte u svoje ruke.

Kada je sudija odsvirao kraj uslijedila je prava ludnica na tribinama gdje su se nalazili navijači Sarajeva, a igrači su s njima to zajedno proslavili... Još jednom čestitamo našim momcima na sjajnoj borbi i zasluženom osvajanju nova tri boda.

U idućem kolu Sarajevo na domaćem terenu dočekuje Slobodu.

*Slike sa utakmice pogledajte u Galeriji, a video izvještaj utakmice i navijanja u Multimediji.