IZVJEŠTAJFK Željezničar 0 - 0 FK Sarajevo

Premijer Liga 2010-2011

Piše: Haris

27 10 2010

"96. gradski vječiti derbi završio je bez pogodaka, ali će ostati upamćen po čak tri crvena kartona (Muharemović, Gutić, Popović) te neprisustvu naših ..."

sudija.jpgSUDIJASemir Kaplangledaoci.jpgBROJ GLEDALACA8500

STADIONGrbavicaigrac_utakmice.jpgIGRAČ UTAKMICESedin Torlak

sastav.jpgSASTAVI

Željezničar: Šehić, Marković (Stanić 74'), Radovanović, Kerla (Savić 45'), Mešić, Svraka (Čolić71'), Ćulum, Bešlija, Popović, Zeba, Višća.

Sarajevo: Hamzić, Arsenijević, Muharemović, Torlak, Gutić, Džakmić, Ihtijarević (Nuhić 80'), Šćepanović, Avdić (Jahović 60'), Kojašević (Trebinjac 92'), Hamzagić.

Sarajevo: Muharemović 30', Gutić 31'

Derbi je počeo terenskom inicijativom Željezničara koji je imao više loptu u posjedu ali bez nekih izglednih prilika. U 17. minuti Muharemović dobija prvi žuti karton zbog prekršaja nad Bešlijom na sredini terena. Dvije minute kasnije to isto čini ali na desnoj strani, dvadesetak metara od gola. Prekid izvodi Zeba, ubacuje u kazneni prostor gdje se Ćulum najbolje snalazi ali njegov udarac glavom pogađa Avdića koji tako spašava Hamzićev gol. U 23. minuti prvi put opasnije prijeti i naša ekipa. Korner izvodi Hamzagić, ali odbrana Željezničara dobro reaguje te izbija loptu na koju natrčava Kojašević međutim njegov udarac odlazi visoko preko gola. Iako ima žuti karton, u 30. minuti Muharemović opet nepromišljeno reguje kod aut linije, ovaj put na Markovića. Glavni sudija Semir Kaplan svira faul, ali bez žutog kartona što izaziva negodovanje kod domaćih te nastaje gužva. Ipak, nakon sugestije svog pomoćnika, Kaplan dodjeljuje drugi žuti karton Muharemoviću, automatski crveni te mu pokazuje put u svlačionicu. Nakon koškanja, glavni sudija daje direktne crvene kartone napadaču Željezničara Lazaru Popoviću te štoperu naše ekipe Hilmi Gutiću. Mora se napomenuti da je drugi žuti karton ispravno dodijeljen nervoznom Muharemoviću, iako se na TV snimku može vidjeti da nije faulirao desnog beka domaćih koji ga je vješto izbjegao, međutim namjera je bila i više nego jasna. Ali odluka Kaplana da direktno isključi Gutića i Popovića veoma čudi naročito kad se uzme u obzir da nije bilo nekih udaraca. Ako je iko trebao biti isključen onda je to Popović koji je bez ikakve potrebe veoma agresivno reagovao na svoje kolege sa druge strane, dok je isključenje Gutića potpuno nejasno i neočekivano. Nakon toga, sa tri igrača manje u polju, vječiti rivali su nastavili 96. gradski derbi, međutim do kraja prvog poluvremena jedino vrijedno spomena je šut Hamzagića koji završava preko gola te udarac Višće u 39. minuti iz okreta pored gola.

Drugo poluvrijem je počelo spornom situacijom u kaznenom prostoru bordo ekipe nakon što je Džakmić promašio loptu koja ga kasnije slučajno pogađa u ruku. Glavni sudija na insistiranje svog pomoćnika domaćinima nezasluženo dodjeljuje slobodan udarac. S druge strane, Hamzagić šutira sa 20-ak metara ali Šehić dobro interveniše. Naša ekipa sa dva igrača manje u polju pokušava iz kontra napada. Jedan od takvih je u 51. minuti, Kojašević uzima loptu na svojoj polovici, prolazi dva igrača Željezničara nakon čega ga ruši Marković ali za to ne dobija karton kojeg je itekako zaslužio. U 57. minuti, nakon greške na sredini terena, Bešlija uzima loptu, prolazi po desnoj strani i ubacuje u sredinu gdje Višća šutira ali njegov udarac sjajno blokira Arsenijević. Nakon toga primirje iz kojeg se mogu izdvojiti veoma neprecizni šutevi Savića u 65. minuti i Višće dvije minute kasnije. Petnaest minuta prije kraja meča, Zeba ubacuje sa desne strane u šesnaesterac gdje se najbolje ne snalazi Mešić te propušta veoma dobru priliku za svoj tim. U 81. minuti najbolja prilika na utakmici. Na ubacivanje sa desne strane, dolazi do sudara Hamzića sa Bešlijom i Torlakom, lopta se odbija do Zebe koji promašuje prazan gol. Nakon ovog sudara, najgore je prošao naš golman koji je zadobio povredu zbog koje neće braniti narednih 10-15 dana. Do kraja utakmice u 88. minuti kontra Sarajeva koju zaustavlja Radovanović prekršajem nad Hamzagićem, ali Kaplan se ne oglašava iako je za ovaj start trebao pokazati drugi žuti karton lijevom beku Željezničara.

Po kvaliteti prikazane igre, bio je ovo veoma loš derbi a s obzirom na razvoj događaja to je bilo i razumljivo. Nadamo se da će već sljedeći derbi na stadionu Asim Ferhatović Hase biti puno bolji i kvalitetniji jer ovaj grad zaslužuje derbi o kojem će se pričati danima poslije. Treba još dodati da ovom dvoboju vječitih rivala nisu prisustvovali naši navijači zbog toga jer je Uprava Željezničara smanjila prostor predviđen za gostujuće navijače iako je broj ulaznica ostao približno isti. Nadamo se da se ovo više neće događati te da su komšije sa Grbavice svjesni da ovakvo ignorantsko ponašanje može dovesti do uništenja derbija.