IZVJEŠTAJFK Sarajevo 3 - 1 FK Borac

Premijer Liga 2006-2007

Piše: Adis Avdić

16 09 2006

"Sarajevo je savladalo Borac sa 3:1 a bordo tim je sve zaključio u prvom poluvremenu. Prvo poluvrijeme je bilo poklon za oči, drugo što prije zaboravit..."

sudija.jpgSUDIJAGoran Paradžik (Ljubuški)gledaoci.jpgBROJ GLEDALACA3000

STADIONAsim Ferhatović - Haseigrac_utakmice.jpgIGRAČ UTAKMICEEmir Obuća

sastav.jpgSASTAVIAlaim, Mačkić, Trivunović, Zukić, Muharemović, Repuh (od 22' Šaraba), Duro, Džakmić, Bučan, Turković (od 78' Pliska), Obuća

strijelci.jpgSTRIJELCI1:0 - Turković (7') 2:0 - Obuća (21') 3:0 - Obića (34') 3:1 - Perić (70')kartoni.jpgKARTONI žuti - Bučan
Sarajevo je protiv Borca odigralo dosta dobro prvo poluvrijeme. U drugom poluvremenu je tempo igre domaćih drastično opao i igralo se samo koliko je bilo potrebno. Ipak, u prvom poluvremenu smo mogli vidjeti dosta lijepih akcija, poteza, a i tri gola u mreži gostiju. Borac je iskoristio svoju priliku u drugom poluvremenu i postigao počasni pogodak. Almir Turković, kojeg možemo nazvati povratnikom u Sarajevo, se danas i zvanično upisao u listu strijelaca. Kao što znamo, Turković je već postigao par golova na prijateljskim susretima. Naš drugi napadač, Obuća je briljirao. Izgleda da su kritike Husrefa Musemića imale dosta utjecaja na mladog napadača koji je danas dao sve od sebe i pokazao nam šta umije sa loptom. Vidjeli smo mnogo lijepih poteza i požrtvovanost od njega, a što je najvažnije — vidjeli smo dva puta loptu iza leđa nemoćnog golmana gostiju.

Bordo momci su odmah krenuli agresivno. Husref Musemić je počeo sa taktikom 4-4-2 koja se pokazala da zaista odgovara ovoj ekipi Sarajeva, barem na domaćem terenu. Već u trećoj minuti naš igrać je oboren na 20-tak metara od gola i to je dobra prilika. Ipak, lopta odlazi preko gola. U 7. minuti već je 1:0 za Sarajevo. U jednoj školskoj akciji Muharemović prolazi po desnoj strani, ubacuje po podu na drugu stativu gdje se najbolje snalazi Turković i iskusno šalje loptu u mrežu gostiju. 2 minute kasnije Bučan prolazi po desnoj i dodaje Obući, a on šutira pored gola. U 12. minuti Turković šalje dobru loptu Obući u for, ali ipak golman stiže do nje prije napadača Sarajeva. 16. minuta i lijepa akcija Sarajeva. Prvo Muharemović dodaje Bučan na desnoj strani, Bučan vara jednog igrača Borca i dodaje Turkovići, a njegov šut je izblokiran i lopta odlazi u aut. Muharemović izvodi loptu Bučanu iz auta, Bučan opet prolazi igrača Borca i nabacuje na prvu stativu, a Turković glavom šutira malo pored gola. U 19. minuti smo se mogli uvjeriti u preciznost Dure koji je dugom loptom jednostavno pogodio Bučana u šesnaestercu. Bučan prima loptu i šutira preko gola. 2 minute kasnije Obuća prima loptu na lijevom kraju šesnaesterca i kreće u solo prodor. Nakon što je prevario dvojicu odbrambenih igrača Borca, napadač Sarajeva iskusno plasira loptu iza leđa golmana gostiju. U 22. minuti iz igre izlazi kapiten Repuh, a Musemić uvodi još jednog odbrambenog igrača — Šarabu. Ipak, igra Sarajeva se uopšte ne mijenja i bordo tim nastavlja sa napadima. Nakon što je ušao, Šaraba pokušava iz slobodnog udarca sa nekih 22 metra od gola, a lopta odlazi malo pored lijeve stative. Golman nije imao potrebe za intervencijom. U 34. minuti je imao potrebu, ali nije uspio. Obuća je dobro protrčao i sa desne strane jakim udarcem još jednom savladao golmana gostiju. Jedina prilika za Borac u prvom poluvremenu se desila u 37. minuti kada je jedan napadač šutirao sa 25 metara daleko pored gola. Zadnje što se desilo u prvom poluvremenu je žuti karton za Bučana zbog neopreznog starta nad protivnikom.

Od početka utakmice je padala kiša sa povremenim prekidima, ali početkom drugog poluvremena tek je počela prava sarajevska kiša da lije kao iz kabla. To je naravno utjecalo na igru, a igrači Sarajeva su izgubili želju da posebno pritisnu i okupiraju gol gostiju tako da su igrali onoliko koliko im treba. I pored toga su bordo momci imali prvu priliku. Mačkić šalje dugu loptu Obući, a on šutira pored gola. U 62. minuti jedna šansa za Borac. Šut je bio sa 20 metara, a Alaim je siguran. U 70. minuti gosti ipak dolaze do pogotka. Na ubačaj s desne strane, Perić ostaje sam, vara Alaima i postiže gol. Tada se i Sarajevo budi i počinje kontrolisati loptu na sredini terena. U 72. minuti Obuća pokušava atraktivno makazicama, ali je njegov šut izblokiran. 4 minute kasnije Šaraba opet pokušava iz slobodnog, a lopta i ovaj put odlazi pored gola. 78. minuta je donijela drugu, ujedno i posljednju, izmjenu u timu Sarajeva. Strijelac jednog gola Turković je napustio igru, a ušao je mladi Pliska. U 80. minuti slobodni za Borac na 20 metara od gola. Lopta ide pravo u rašlje, ali Alaim fantastičnom paradom spašava svoj gol. 87. minuta i najbolja prilika za Sarajevo u drugom poluvremenu. Bučan je poslao odličnu loptu sa desne strane po podu. Obuća kasni sekundu na loptu, a odbrambeni igrač Borca je izbija ispred Mačkića. To je ujedno bila i posljednja prilika u utakmici. Sudija je produžio utakmicu dvije minute jer više nije bilo nekih prekida i puno izmjena. Sarajevo je mirno privelo utakmicu kraju i upisalo nova tri boda na svoj konto.

Zaključak je da smo mogli biti potpuno zadovoljni izdanjem Sarajeva, naročito u prvom poluvremenu. U drugom je i deprimirajuće vrijeme učinilo svoje pa smo mogli vidjeti nešto slabiju igru. Bordo tim je ovom pobjedom napravio dobru uvertiru za gostovanje u Orašju, a prije te utakmice se u srijedu putuje u Zvornik na utakmicu Kupa sa Drinom.

FKSinfo.com Team je izabrao Emira Obuću za igrača utakmice jer je pružio odličnu partiju i postiga 2 pogotka.