IZVJEŠTAJFK Sarajevo 1 - 0 FK Leotar

Premijer Liga 2005-2006

Piše: Dino B.

23 03 2006

"Pročitajte detaljan izvještaj utakmice 21. kola između FK Sarajevo i FK Leotar, koju je bordo tim dobio minimalnim rezultatom. Strijelac jedinog pogod..."

sudija.jpgSUDIJAGoran Paradžikgledaoci.jpgBROJ GLEDALACA1000

STADIONAsim Ferhatović - Haseigrac_utakmice.jpgIGRAČ UTAKMICEMarinko Mačkić

sastav.jpgSASTAVIFK Sarajevo: Alaim, Mačkić, Maksumić, Džananović (Čomaga), Duro (Selimović), Avdija (Hasančić), Ihtijarević, Hadžić, Obuća, Šarić i Matko.

strijelci.jpgSTRIJELCI1:0 - Marinko Mačkić (85')kartoni.jpgKARTONI Mirza Selimović
Nakon poraza od Zrinjskog igrači Sarajeva su morali osvojiti tri boda da bi ostali u utrci za šampionsku titulu. Iako je protivnik bio trebinjski Leotar, predposljednja ekipa tabele, bordo sastav se dobro namučio sa “ plavima” u katastrofalnoj utakmici, punoj nervoze, faulova, pogrešaka, pa se činilo da se igra derbi začelja, a ne susret između drugoplasirane i predposljednje ekipe Premijer lige BiH.

Husref Musemić je imao velikih problema uoči ovog meča sa sastavom, jer pravo nastupa nisu imali prvotimci Muharemović, Zukić, Trivunović i Repuh. Mnogi igrači nisu igrali na prirodnim pozicijama, tako da su vjerovatno i rokade učinile svoje te “ doprinijele” lošoj igri našim momaka.

Stručni štab se odlučio izvesti ovih jedanaest:
Alaim, Mačkić, Maksumić, Džananović, Duro, Avdija, Ihtijarević, Hadžić, Obuća, Šarić i Matko.

Prvu priliku na utakmici bilježimo u 4. minuti za goste, kada je jedan igrač trebinjaca probao ugroziti Alaima sa 25 metara, ali je lopta završila pored desne stative. U 10. minuti prva ozbiljna prilika za Sarajevo. Arben Avdija je izveo slobodan udarac s lijeve strane, najviši u skoku je Maksumić koji udarcem glavom ne pogađa mrežu. Da bi Sarajevo moglo dobiti sjajnog igrača pokazao je mladi Džananović, momak koji je prošao kompletnu školu našeg kluba, a dvije sezone igrao u Vogošći i Orašju. On je u 11. minuti odlično prošao po lijevoj strani i centrirao Obući koji volejom loptu šalje iznad prečke. Minutu poslije ista situacija kao u 1'. minuti, ovaj put s desne strane ubacuje Avdija, a Maksumić ponovo glavom loptu šalje pored gola. U 20. minuti Samir Duro ubacuje loptu u peterac gostiju, ali na loptu kasne Šarić i Matko i tako propada i ova šansa. Tri minute kasnije mladi Džananović pokušava ugroziti trebinjce sa 30. metara, ali lopta ide pored gola.

Da je pravi vođa na terenu i još uvijek sjajan fudbaler Faruk Ihtijarević je pokazao u 31. minuti. Solo prodorom sa centra nanizao je 4-5 igrača, ali kada je ušao u šesanaesterac gostiju odbranbeni igrač Leotara ga ruši, ali sudija ne pokazuje na bijelu tačku. Šest minuta kasnije slobodan udarac za Sarajevo sa 20. metara, ali Avdija je neprecizan. U 42. minuti Emir Obuća ulazi u šesnaesterac gostiju, ali ga u posljednji čak ometaju gostujući igrači i lopta završava u korneru.

U 45. minuti Samir Šarić je promašio nemoguće. Ihtijarević ga je sjajno uposlio, izbacivši nekoliko igrača Leotara fantastičnim dodavanjem, a mladi Šarić izbija oči u oči sa golmanom Leotara i sa otprilike pet metara šuta slabo i direktno u njega. Kako je meč odmicao osjetila se sve veća atmosfera u našim redovima, dok su se gosti uspjesšno branili i preko kontri pokušali ugroziti Alaimov gol. Bez golova se otišlo na odmor.

U 57. minuti najbolja šansa za goste. Igrači Leotara su istrčali sjajnu kontru po desnoj strani, ali nakon centaršuta Mulina sam pred Alaimom šuta glavom pored desne stative. U 65. Džananović je ponovno probao sa 25. metara, ali i ovaj put lopta zamalo ide pored gola. Dvije minute kasnije slobodan udarac sa 20. metara izvodi Ihtijarević, ali lopta se odbija od živi zid. Od 68. minute umjesto Avdije u igru je ušao Hasančić, a junior Čomaga u 78. minuti zamijenio je Džananovića koji je dobio aplauz sa tribina olimpijskog stadiona za pruženu partiju.

Nakon toga na terenu nismo vidjeli ništa pregršt grešaka u redovima Sarajeva, dok su se trebinjci orijentisali samo na odbranu i izbijanje lopte što dalje od svog gola. Ipak oni su kapitulirali pet minuta prije kraja susreta. Dugu loptu u šesanestercu prima Hasančić kojeg s leđa hrvačkim potezom obara Vukičević, a sudija Paradžik pokazuje na jedanaesterac. Vukičeviću je to bio drugi žuti karton, pa je Leotar nekoliko minuta pred kraj utakmice igrao sa igračem manje. Siguran realizator penala bio je Marinko Mačkić, koji je donio nova tri boda na konto Sarajeva.

Da rezimirao, veoma teška pobjeda Sarajeva, mada je ovaj put sreća bila na našoj strani. Leotar se orijentisao na odbranu što im je uspijevalo skoro do posljednjeg momenta utakmice, ali kao što se u svijetu fudbala kaže “ hrabre prati sreća” ! Iduću utakmicu Sarajevo gostuje u Bihaću protiv Jedinstva.