IZVJEŠTAJAC Sparta Praha 5 - 0 FK Sarajevo

UEFA takmičenja 2011-2012

Piše: Haris

02 08 2011

"Naš tim je doživio debakl u glavnom gradu Češke primivši pet golova. Utakmicu karijere je odigrao Léonard Kweuke koji je upisao svoj prvi hat-trick u ..."

sudija.jpgSUDIJAAlexandru Deaconu (Rumunija)gledaoci.jpgBROJ GLEDALACA11626

STADIONGenerali Arenaigrac_utakmice.jpgIGRAČ UTAKMICELéonard Kweuke

sastav.jpgSASTAVI

Sparta Praha: Blažek, Vidlička, Pamić, Zapotocny, Repka, Sionko (Kadlec 63'), Juhar (Podany 90'), Matejovsky, Vacek (Mares 90'), Hušek, Kweuke.

Sarajevo: Hamzić, Čomor, Belošević, Torlak, Maksumić, Hadžić (Suljić 46'), Kojašević, K. Handžić, Šćepanović (Bajraktarević 86'), Obuća, Haskić (H. Handžić 73').

Sarajevo: Maksumić

Odmah na početku utakmice se vidjelo da je Sparta ozbiljno shvatila našu ekipu predvođenu njima vrlo poznatim Jiržijem Plišekom. Prva akcija u 5. minuti je već urodila plodom. Iz kornera je ubacio Matejovsky, na prvoj stativi je odlično skočio Kamerunac Leonard Kweuke i loptu glavom plasirao u nebranjeni dio Hamzićevog gola. Domaći navijači su mogli odahnuti. Međutim, naši igrači su vrlo brzo uzvratili. Kojašević je dvije minute poslije prošao po desnoj strani i šutirao ali je Blažek bio dobro postavljen i lagano je odbranio njegov udarac. Poslije toga se pretežno igralo na sredini terena i naša ekipa je vrlo dobro stajala. Plod takve dobre igre je bila velika prilika u 13. minuti. Kojašević je odlično pronašao Emira Obuću koji koristi nespretnost Zapotocnog i prima loptu, zatim dribla odbrambenog igrača Sparte, dodaje na stranu Damiru Hadžiću koji šutira ali sa gol linije loptu izbacuje Vidlička. Poslije je Kojašević šutirao ali je Blažek siguran. Sparta je zaprijetila udarcima iz daljine preko Pamića i Hušeka. Naša ekipa je nastavila da vjeruje kako može do povoljnog rezultata u Pragu. U 28. minuti Kojašević je odlično na lijevoj strani pronašao Beloševića koji u sredini traži Haskića ali u zadnji trenutak Zapotocny blokira udarac i lopta odlazi u korner. Nakon dobre igre i propuštenih prilika, uvijek uslijedi kazna. U 35. minuti nakon neuspjele ofsajd zamke naše ekipe, Juhar loptu ubacuje sa lijeve strane gdje pronalazi Spartinog veterana Sionka koji glavom lagano pogađa za 2:0. Do kraja poluvremena, Sparta je nakon kornera imala još jednu priliku ali je Hamzić spasio svoju ekipu od debakla već nakon prvih četrdesetpet minuta.

Drugo poluvrijeme je počelo igrom na sredini terena i bez ozbiljnijih prilika sve od 58. minute. Tada su Haskić i Obuća odlično kombinovali na sredini terena, a ovaj drugi sjajno asistira Suljiću na lijevoj strani koji ishitreno šutira i promašuje veoma dobru priliku da se naša ekipa vrati u meč. S druge strane, lopta je veoma brzo došla do Kweukea koji šutira preko gola. U 63. minuti Belošević šutira tik pored lijeve stative Blažekovog gola nakon što je ranije Obuća izborio slobodan udarac za svoj tim. Samo minutu kasnije opet kazna za promašene prilike. Matejovsky odlično upošljava Kadleca na desnoj strani, on asistira Kweukeu koji lagano pogađa za 3:0. Deset minuta kasnije Kojašević odlično pronalazi Obuću, međutim njegov udarac sa desne strane završava pored gola. I nakon što se činilo da će ovo biti konačan rezultat ovog susreta, dešava se neshvaćeni pad i dekoncentracija naših igrača. Trener Sparte Jozef Chovanec u igru ubacuje Podanya koji nakon samo desetak sekundi provedenih na terenu postiže pogodak. Kweuke je odlično prošao Torlaka, a zatim i Maksumića te šutirao prema Hamzićevom golu. Njegov udarac blokira Čomor ali lopta ipak pogađa stativu, odbija se do Podanya koji postiže ekspresno brz pogodak. Da to nije sve što će učiniti u ovom meču, Podany pokazuje već u sljedećem napadu kada ubacuje sa lijeve strane i pogađa Kweukea koji postiže svoj treći pogodak.

Ovo je jedan od najtežih poraza FK Sarajevo u evropskim takmičenjima, rekli bismo nezaslužen jer naša ekipa sigurno nije zaslužila poraz sa ovoliko golova razlike. Nadamo se da će naši momci u revanšu zabilježiti dosta bolji rezultat te se tako iskupiti svojim vjernim navijačima za ovaj debakl.