Bordo vremeplov

Bordo vremeplov

Piše: Semir Zilić

Bordo vremeplov III (1955 - 1960)

Bordo vremeplov III (1955 - 1960)

27 01 2012

Pročitajte kako je Sarajevo posljednji put ispalo iz Prve lige.

U trećem nastavku Bordo vremeplova koji obuhvata period od juna 1955. do juna 1960. godine, pročitajte o tome kako je Sarajevo nakon odlaska Brozovića ispalo iz Prve lige. Saznajte sve o tome kako je prošao put Sarajeva od Zonske lige, preko kvalifikacija do povratka u Prvu ligu, kao i kako je Sarajevo povratkom Brozovića na klupu ostvarilo plasman u Srednjoevropski kup.


Uoči starta nove sezone, fudbaleri Sarajeva, pripreme su obavili u Jajcu. Očekivanja pred novu sezonu su bila uobičajena. Svi u Klubu su predviđali plasman između petog i sedmog mjesta na tabeli, dok su samo rijetki, oni najoptimističniji, vjerovali da Sarajevo može završiti među prva četiri tima u državi. Razloga za optimizam je bilo dovoljno, Sarajevo je imalo ekipu koja je predstavljala spoj mladosti i iskustva i koja je već dugo vremena na okupu. U odnosu na sezonu ranije, jedino je nedostajao Đuka Lovrić, kojeg je teška bolest odvojila od fudbalskih terena, dok je iz drugog tima prekomandovan Asim Ferhatović, uz velika očekivanja. Trener Brozović, reprezentativni half Švraka, bekovski par Stipić-Biogradlić, uz sjajni napadački trojac Lovrić – Ferhatović – Živkov, ulijevali su povjerenje navijačima Sarajeva u još jednu uspješnu sezonu, koju će Sarajevo završiti u gornjem dijelu tabele.

 

Sezona je otvorena nastupom u Kupu Maršala Tita, na području Bosne i Hercegovine. Obje prepreke, Sarajevo je s lakoćom preskočilo, savladavši najprije Rudar iz Kaknja, a potom i Zenicu, čime je ovjeren plasman u završnicu Kupa, gdje je u osmini finala ekipu Sarajeva čekala Crvena Zvezda. Odmah nakon uspjeha u Kupu, slijedio je start Prvenstva, a Sarajevo je u prvom kolu gostovalo aktuelnom prvaku, Hajduku. Naši igrači su u Split otišli uvjereni da mogu ostvariti povoljan rezultat, ali slaba partija koju su pružili, uzrokovala je pravu katastrofu, pa su se igrači Sarajeva vratili kući sa čak šest golova u mreži. I pored visokog poraza u Splitu, na Koševu se iduće nedjelje skupilo čak 14.000 navijača, koji su došli da podrže svoj tim u prvoj domaćoj utakmici i nisu se pokajali. Na krilima raspoloženog Živkova, igrači su se upotpunosti iskupili za katastrofu u Splitu, nanijevši skopskom Vardaru visok, ali i zaslužen poraz od 7:1. Četiri gola Živkova, dva Jusufbegovića i jedan Lovrića, bili su dovoljni da Sarajevo nakon dva kola, ponovno ima gol-razliku na nuli. Visoka pobjeda nad Vardarom, bila je najbolja uvertira uoči utakmice osmine finala Kupa sa Zvezdom na Koševu, koja se igrala sedam dana kasnije. Sarajevo je bilo dosta opasniji protivnik od Zvezde, tokom cijele utakmice, ali jedna nespretna reakcija golmana Pejaka, kada je loptu koja je išla van gola, skrenuo u gol, dovela je Zvezdu u vodstvo, već početkom drugog poluvremena. Ipak Sarajevo, golom Biogradlića sa bijele tačke brzo dolazi do izjednačenja i tim se rezultatom završilo regularnih 90 minuta susreta, nakon čega se otišlo u produžetke. U produžecima, ipak je presudila evidentno bolja fizička pripremljenost gostujućih igrača, pa je Zvezda već nakon prvih 15 minuta vodila sa 3:1. Četiri minute prije kraja, nakon izvanrednog solo-prodora Ferhatovića, isti igrač pogađa za smanjenje vodstva na 3:2, ali to nije bilo dovoljno za prolaz, budući da je samo dva minuta kasnije Toplak svojim drugim golom na utakmici postavio konačnih 2:4 i odveo Zvezdu u četvrtfinale.

 


FK Sarajevo 1956. godine

 

Vremena za tugovanje, zbog ispadanja iz Kupa, nije bilo, budući da je u trećem kolu ekipu Sarajeva očekivalo gostovanje na Grbavici. Na posljednjem treningu uoči gradskog derbija, Sarajevo je ostalo bez dva prvotimca. Lakšu povredu je zadobio Novo, dok je centarhalf Svraka povrijedio koljeno, a zbog te povrede, koja je na prvi pogled izgledala bezazleno, nije mogao igrati sve do maja iduće godine. Umjesto Nove i Svrake, u timu su zaigrali Halimić i mladi Šehović. I bez Nove i Švrake, Sarajevo je na Grbavici pružilo dosta dobru partiju i upisalo prve gostujuće bodove u sezoni. Sarajevo je povelo golom Jusufbegovića u 20. minuti, a do kraja poluvremena Željezničar izjednačava preko Trbića, što je bio konačan rezultat prvog poluvremena. Na samom startu drugog poluvremena, Šehović odlično pronalazi Ferhatovića, kojem nije bilo teško da pogodi za konačnih 2:1 i drugu uzastopnu pobjedu u Prvenstvu. Nakon derbija na Grbavici, na Koševu je, u još jednom derbiju, gostovao Dinamo, koji je sa visokih 3:0 potpuno zasluženo slavio.

 

U iduće tri utakmice Sarajevo je zablistalo. Tri uzastopne pobjede, od čega dvije gostujuće, Sarajevo su vinule u vrh tabele. Sarajevo je najprije sa 2:1 slavilo u Beogradu, protiv Radničkog, potom je na Koševu savladan Velež, a u sedmom kolu Sarajevo se ponovno iz glavnog grada Jugoslavije vratilo sa dva boda. Ovaj put, naš tim je gostovao BSK-u, a golovima Ferhatovića, Nove i Biogradlića ubilježena je pobjeda od 3:1. Sa učinkom od pet pobjeda i dva poraza, Sarajevo je nakon sedmog kola dijelilo drugo mjesto na tabeli sa Crvenom Zvezdom, uz samo jedan bod zaostatka za vodećim Partizanom. Ipak, Sarajevo nije uspjelo zadržati dobar ritam, te je do kraja jesenje polusezone osvojilo samo 4 boda, upisavši tek jednu pobjedu i dva remija u šest susreta, završivši tako prvi dio sezone na diobi četvrtog i petog mjesta sa Veležom.

 

Pred početak proljetne polusezone, Sarajevo je krajem januara otputovalo na desetodnevnu turneju u Izrael. U Izraelu je Sarajevo odigralo četiri utakmice, upisavši tri pobjede, bez ijednog primljenog gola, u duelima sa Hapoelom (3:0) i Maccabijem (2:0, 2:0) iz Tel-Aviva, a jedinu utakmicu bez pobjede Sarajevo je odigralo protiv kombinovanog tima izraelske lige, a rezultat je glasio 3:3.

 


Sa utakmice Hapoel - Sarajevo 0:3

 

U proljetnom dijelu Sarajevo je igralo poprilično monotono. U prvih 9 kola, ostvaren je učinak od pet pobjeda i četiri poraza, od kojih su sve pobjede ubilježene na Koševu, a svi porazi na gostujućim terenima. Od domaćih pobjeda, svakako vrijedi izdvojiti trijumfe protiv Hajduka i Željezničara u prvom i trećem kolu proljetne polusezone. Sarajevo je od Hajduka bilo bolje za jedan gol, kojeg je postigao Novo, dok je trijumf nad Željezničarom donio genijalni Asim Ferhatović, postigavši oba pogotka u pobjedi od 2:0. Ustaljeni niz „pobjeda kući – poraz na strani“, prekinut je u 23. kolu, kada je na Koševu gostovala Crvena Zvezda. Sarajevo je utakmicu sa Zvezdom dočekalo na četvrtom mjestu na tabeli, dok je Zvezda došla kao lider na tabeli. Golovima Toplaka i Mitića, gosti su u 51. minuti imali prednost od 2:0, nakon čega su i navijači Sarajeva došli na svoje. Za samo pet minuta, od 56. do 61. minute, golom Jusufbegovića i autogolom Stankovića, Sarajevo dolazi do izjednačenja. Ipak, Zvezda je pokazala da je kvalitetniji tim, te je Mitić svojim drugim golom donio svom timu trijumf kojim su gosti iz Beograda došli na korak od osvajanja šampionske titule. Nakon poraza od Zvezde, Sarajevo je istu sudbinu doživjelo i u duelu sa Zagrebom u gostima, iako je golom Ferhatovića do 76. minute vodilo 1:0, domaći su uspjeli preokrenuti rezultat i doći do pobjede. U posljednja dva kola, Sarajevo je osvojilo tri boda, upisavši pobjedu nad Budućnosti na Koševu, te remi na gostovanju u Beogradu, kod Partizana. Tako je Sarajevo sezonu završilo na šestom mjestu, sa učinkom od 27 bodova. Najveći dobitak u ovoj sezoni, ostvaren je u vidu sjajnog golgetera Asima Ferhatovića, koji je u svojoj prvoj punoj prvoligaškoj sezoni postigao 11 golova, te tako bio prvi strijelac ekipe.

 


FK Sarajevo II 1956. godine

 

Kraj sezone donio je i promjenu na klupi Sarajeva. Nakon osam sezona provedenih na poziciji trenera, od čega pet i na poziciji igrača paralelno, Brozović je u dogovoru s Upravom napustio klupu Sarajeva, a na njegovo mjesto došao je Aleksandar Tomašević. U osam sezona, koliko je Brozović vodio naš tim, Sarajevo je uvijek bilo u sredini prvoligaške tabele. Najprije je u svojoj prvoj sezoni uveo Sarajevo iz Druge u Prvu ligu, a onda u sedam prvoligaških sezona osvojio jedno peto, dva šesta, tri sedma i jedno deveto mjesto, uz po jedno polufinale i četvrtfinale Kupa Maršala Tita. Novi trener Tomašević, već u startu susreo se s problemima s igračkim kadrom. Na prvom treningu mu se nisu pojavila dvojica standardnih prvotimaca, Stipić i Ferhatović. Stipić je tražio od Kluba ispisnicu, kako bi prešao u Dinamo, no nakon par dana se ipak priključio timu. Situacija oko Ferhatovića, s druge strane, bila je znatno komplikovanija. Zbog svađe sa ljudima iz Kluba, prvi strijelac tima u protekloj sezoni, želio je napustiti Klub, tražeći slobodne papire. Na taj zahtjev mu nisu udovoljili, budući da je imao još godinu dana važećeg ugovora. Afera „Ferahtović“ je trajala gotovo tri sedmice, niko nije znao gdje se nalazi napadač Sarajeva, a u međuvremenu sekretar Sarajeva Vuković, ga je i suspendovao. 

 


Sa utakmice Sarajevo - Radnički 3:1

 

 

Dok je situacija sa Ferhatovićem trajala, Tomašević, koji je prethodno vodio Crvenu Zvezdu, Partizan i Hajduk, svoj nezvanični debi imao je u duelima sa belgijskim Racingom iz Liježa, koji je u Sarajevu gostovao sredinom jula. U dvije utakmice, Sarajevo je ostvarilo pobjedu (4:2) i remi (1:1). Treća, od četiri pripremne utakmice, odigrana je u Visokom, protiv Bosne u kojoj je ubilježena visoka pobjeda od 1:8. Kada je sve već bilo spremno za start nove sezone, Sarajevo je posljednju pripremnu utakmicu dogovorilo sa reprezentacijom Tuzle. Na posljednjem treningu prije odlaska na utakmicu, nenadano se pojavio Ferhatović. Ratne sjekire su zakopane, Hase se našao u autobusu za Tuzlu, a povratak u tim je obilježio na najbolji mogući način, postigavši tri gola u pobjedi od 5:1.

 


Sa utakmice Sarajevo - Vardar 0:1 

 

Na zvanični debi na klupi Sarajeva, Tomašević je čekao do 5. avgusta, kada je Sarajevo u okviru prvog kola Prve lige gostovalo u Zagrebu, kod Lokomotive. Sarajevo je utakmicu u Maksimiru otvorilo odlično, a golom Živkova od 36. minute imalo i prednost. Ipak, neposredno prije vodećeg gola, povrijedio se golman Pejak, ali je stisnuo zube i ostao na golu. U posljednjoj minuti prvog poluvremena, Lokomotiva dolazi do izjednačenja. Nakon pauze, na teren je izašlo samo deset igrača Sarajeva, budući da je Pejak zbog povrede prebačen u zagrebačku bolnicu, golmanski dres je obukao napadač Jusufbegović, a Sarajevo je ostalo s igračem manje. I pored činjenice da je naš tim bio bez golmana, te sa igračem manje, do kraja utakmice pružen je snažan otpor, a Sarajevo je čak uspjelo i povesti 2:1. Ipak Lokomotiva je sa tri uzastopna gola u potpunosti preokrenula rezultat, da bi Biogradlić u finišu susreta postavio konačnih 4:3. Nakon nesretnog poraza u Maksimiru, Sarajevo je golovima Živkova i Jusufbegovića trijumfovalo u bosansko-hercegovačkom derbiju protiv Veleža, sa sigurnih 2:0. Sami start sezone nije naslućivao da će Sarajevo uopšte imati probleme u toku iste, ali poslije utakmice sa Veležom, stvari su krenule naopako. Sarajevo je upisalo tri uzastopna poraza, najprije od Zvezde u Beogradu, potom je na Koševu bio bolji Partizan, a onda i u Subotici od Spartaka. Minimalna pobjeda protiv Budućnosti na Koševu, golom Franje Lovrića, nije bila dovoljna da Sarajevo izađe iz krize, koja se dodatno produbila u iduća četiri susreta. Sarajevo je redom gubilo utakmice, u Zagrebu od istoimenog prvoligaša, na Koševu od Dinama, u Novom Sadu od Vojvodine, a u desetom kolu ponovno na Koševu, ovaj put u duelu sa Vardarom. Tek dvije pobjede, uz osam poraza, Sarajevo su nakon 10 odigranih kola svrstale na ubjedljivo posljednje mjesto na tabeli, a situaciju su donekle popravila posljednja tri kola, u kojima se Sarajevo sa gostovanja BSK-u i Hajduku vratilo sa osvojenim bodom, ali u međuvremenu i izgubilo jedan bod u duelu sa Radničkim na Koševu. Tako je jesenji dio sezone, prvoligaš sa Koševa završio na posljednjem mjestu na tabeli, sa samo sedam osvojenih bodova, što je značilo da Sarajevo čeka teško proljeće i bitka za opstanak. Slika koju niko nije mogao predvidjeti pred početak sezone.

 


Sa utakmice Sarajevo - Dinamo 1:2

 

Jesenju polusezonu Sarajevo je zaključilo utakmicom Kupa sa Veležom u Mostaru, ali je i tu doživjelo neuspjeh, Velež je slavio minimalnu pobjedu i plasirao se u završnicu takmičenja. Zbog loših rezultata u prvom dijelu sezone, trener Tomašević je odlučio da će pauza trajati samo 15 dana, dok će svi ostali dani biti provedeni radno, sa ciljem da se ekipa što bolje pripremi za napore koje ih očekuje na proljeće. U decembru je Sarajevo imalo dvije jake provjere, na Koševu su gostovala dva mađarska tima, najprije Ujpesti Doza, a potom i Ferencvaros. Oba susreta je Sarajevo završilo u svoju korist, 4:3 protiv Ujpesti Doze, te 2:1 protiv najslavnijeg mađarskog tima.

 

Pripreme za proljeće, Sarajevo je nastavilo u Dubrovniku, gdje je provelo dvije sedmice, te odigralo nekoliko prijateljskih utakmica. Nakon povratka u Sarajevo, trener Tomašević je insistirao da se odigra što više utakmica, pa je tako Sarajevo odigralo prijateljske utakmice sa Spartakom, Igmanom, Borcem, te Slobodom dva puta. Pred sami početak drugog dijela Prvenstva, sve igrače i navijače Sarajeva, pogodila je jedna tužna vijest. U noći 20. februara, nakon duge i teške bolesti, u 27. godini života preminuo je dugogodišnji prvotimac Sarajeva, Đuro Lovrić. Lovrića mlađeg, svi su poznavali kao izuzetnog igrača, koji je istinski volio FK Sarajevo, a vijest o smrti, najviše je pogodila njegovog brata, Franju, koji je i dalje bio prvotimac Sarajeva. 

 

Proljetnu polusezonu Sarajevo je otvorilo trijumfom nad Lokomotivom, rezultat je glasio 5:3, nakon čega je uslijedilo pet susreta bez pobjede, u kojima je ubilježen tek jedan remi. Nakon poraza od Budućnosti, u 19. kolu u Titogradu, opstanak je jednostavno izgledao kao san. Sedam kola do kraja, Sarajevo se nalazilo na posljednjem mjestu sa samo 10 bodova, to jeste sa čak šest bodova zaostatka za ekipom Budućnosti, koja je bila u sigurnoj zoni. Sarajevu je za opstanak trebalo čudo u vidu sedam pobjeda u posljednjih sedam susreta, a to se čudo zamalo dogodilo. Kao preporođeni, igrači Sarajeva su počeli redati pobjede. Od 20. do 24. kola, u utakmicama sa Zagrebom, Vojvodinom i BSK-om na Koševu, te Dinamom i Vardarom na strani, Sarajevo je ostvarilo svih pet pobjeda i dva kola do kraja došlo u izglednu situaciju za opstanak, budući da se napokon nalazilo na 12. mjestu, poziciji koja je osiguravala nastup u Prvoj ligi i iduće godine. Sve što je Sarajevu za opstanak trebalo jeste, barem remi na gostovanju u Beogradu kod direktnog konkurenta za opstanak, ekipe Radničkog, te pobjeda na Koševu nad Hajdukom. Radnički, koji je uoči međusobnog duela imao bod manje od Sarajeva, je ipak trijumfovao sa visokih 3:1 i tako kolo prije kraja, vratio Sarajevo na posljednje mjesto na tabeli. Sarajevo tako više nije ovisilo o svojim rezultatima, pa ni pobjeda nad Hajdukom u posljednjem kolu nije bila dovoljna, budući da se ostali rezultati nisu poklopili. Vardar je u sumnjivoj utakmici u Beogradu odigrao neriješeno u duelu sa Crvenom Zvezdom, koja je nastupila bez šest prvotimaca, te došao do boda koji mu je donio opstanak, a Sarajevo poslao u Zonsku ligu.

 

Tako je Sarajevo po drugi i posljednji put u svojoj historiji izgubilo status prvoligaša. Ipak, ispadanje iz Lige nije previše tragično shvaćeno, svi prvotimci su ostali na okupu, a ni trener Tomašević nije želio napustiti tim, uvjeren da će se Sarajevo eskpresno vratiti u Prvu ligu. Pripreme za novu sezonu, igrači Sarajeva obavili su na turneji u Francuskoj i Poljskoj. Posebno je upamćeno ostalo gostovanje Sarajeva u poljskim Katovicama, gdje je odigrana utakmica protiv reprezentacije Katovica. Susret je odigran pred rekordnih 120.000 gledalaca, a konačni rezultat je glasio 2:2, a golove za Sarajevo dali su Lovrić i Radičević.

 


Sa utakmice Katovice - Sarajevo 2:2

 

U „A“ grupi Zonske lige II, Sarajevo zaista nije imalo adekvatnu konkurenciju. Timovi, koji su većinom bili iz Bosne i Hercegovine, nisu bili dorastao protivnik za dojučerašnjeg Prvoligaša, pa je Sarajevo u trinaest odigranih utakmica jesenjeg dijela sezone ubilježilo učinak od 12 pobjeda i jednog remija, uz fantastičnu gol-razliku 65:13. Posebno impresivan je bio mladi napadač Salih Šehović, koji je u prvih 13 kola postigao čak 29 golova. Šehović se nije upisao u listu strijelaca samo u utakmici sa nevesinjskim Veležom u petom kolu, dok je u svih ostalih 12 susreta postizao barem jedan gol. U duelima sa Jedinstvom iz Bihaća, Željezničarom iz Zenice, te Mladosti iz Prijedora postigao je po četiri gola, a u utakmici sa Neretvom iz Metkovića postigao je čak 6 golova. Upravo utakmica sa Neretvom, koju je Sarajevo završilo ubjedljivom pobjedom od čak 13:0, do danas je ostala upisana u historiji Kluba, kao susret u kojem je Sarajevo ubilježilo najveću pobjedu u jednom zvaničnom takmičenju. Pored Šehovića, u listu strijelaca na toj utakmicu, upisali su se još i Živkov, koji je postigao 3 gola, Radičević sa 2 gola, te Ferhatović i Novo sa po jednim golom.

 


Sa utakmice Sarajevo - Neretva 13:0

 

Nakon završetka jesenjeg dijela sezone, klupu tima s Koševa, napustio je Aleksandar Tomašević, kojeg je zamjenio mađarski stručnjak Lazslo Fenyevsi. Pod vodstvom novog trenera, Sarajevo je u zimskoj pauzi redalo pobjede u prijateljskim utakmicama, a krajem februara, naš tim je odgovorio na poziv za gostovanje u Francuskoj, gdje su nastavljene pripreme za proljeće. Za petnaest dana u Francuskoj, Sarajevo je odigralo pet utakmica, od čega je tri riješilo u svoju korist, jednom odigralo neriješeno, a jednom izgubilo, uz ukupnu gol-razliku 17:1. Dobri rezultati u prvih 13 kola, te velika prednost koju je Sarajevo steklo uoči pauze, omogućilo je timu sa Koševa da u proljetnom dijelu igra nešto opuštenije. Budući da su se prva dva kola proljetnog dijela, odigrala u novembru, na proljeće je ostalo da se odigra devet utakmica. U tih devet utakmica, Sarajevo i nije bilo efikasno kao na startu sezone, ali je opet ostvaren zadovoljavajući učinak od pet pobjeda, uz jedan remi i tri poraza, pa je Sarajevo završilo na prvom mjestu sa 36 osvojenih bodova, nakon čega je slijedilo razigravanje za ulazak u Prvu ligu. Najprije je trebao biti odlučen prvak Zone II, a za prvaka su razigravali prvaci dvije grupe, Sarajevo iz „A“, te Nikšić iz „B“ grupe. Pitanje prvaka Zone II riješeno je već u prvoj utakmici na Koševu, kada je Sarajevo slavilo sa visokih 4:0, golovima Ferhatovića (2), Živkova i Markuševića. Stoga je revanš u Nikšiću bio samo puka formalnost, a u utakmici bez golova ovjeren je plasman u kvalifikacije za Prvu ligu. Skupa sa Sarajevom, u kvalifikacionoj grupi za Prvu ligu našli su se Split i Proleter iz Zrenjanina, a mjesta u Prvoj ligi bilo je samo za jedan tim. 

 

Uoči utakmice sa Splitom, pravo nastupa je dobio i mladi Travničanin Miroslav Blažević, koji je u klub stigao još u februaru, ali zbog papirologije nije mogao nastupati u zvaničnim utakmicama. Sarajevo je kvalifikacije otvorilo remijem bez golova u Splitu. U drugom kolu Sarajevo je bilo slobodno, a u trećem je na Koševu sa 5:4 savladan Proleter. Posebno impresivan u ovom susretu bio je Blažević, koji je bio neuhvatljiv na desnom krilu, a epitet igrača utakmice potvrdio je postizanjem dva veoma bitna pogotka. Nakon Proletera, na Koševu je gostovao i Split, a poraz od 4:0 kojeg im je Sarajevo nanijelo, Dalmatince je ostavilo i bez teoretske šanse za plasman u Prvu ligu. To je značilo da su u igri ostali još samo Proleter, koji je dotada imao 1 bod iz 2 utakmice i Sarajevo sa 5 bodova iz tri utakmice. Proleter je najprije uspio slaviti u Splitu, pa je Sarajevu u posljednjem kolu u Zrenjaninu, za plasman u Prvu ligu bio dovoljan i poraz od jednog gola razlike. Trener Fenyevsi je na teren izveo najjači tim, a Sarajevo se, iako su mnogi to očekivali, u Zrenjanin nije došlo braniti. Potvrda toga stigla je već u 13. minuti, Ferhatović je izveo solo prodor, predriblao tri igrača Proletera, izašao sam pred golmana i preciznim šutem pogodio suprotni ugao gola za 0:1, što je bio i konačan rezultat prvog poluvremena. Nakon samo šest minuta u drugom poluvremenu,  Galić je izjednačio i ostavio domaćima tračak nade za prolaz dalje. Od 68. minute, Sarajevo je igralo s igračem manje, zbog udaranja protivničkog igrača bez lopte, sa terena je isključen kapiten Lovrić. Brojčana nadmoć, dala je Proleteru snagu da napadnu iz svih oružja, ne bi li postigli još dva gola koja bi ih odvela u Prvu ligu. Ipak sve što su uspjeli jeste da postignu jedan gol, iz jedanaesterca sedam minuta prije kraj, koji im je na kraju donio pirovu pobjedu, jer je Sarajevo zahvaljujući boljem gol-količniku postalo novi-stari prvoligaš. To je ujedno bila i posljednja sezona Sarajeva izvan najvišeg nivoa takmičenja.

 


Sa utakmice Proleter - Sarajevo 2:1

 

U novu prvoligašku sezonu Sarajevo je ušlo jače za nekoliko igrača. Tako je iz Željezničara stigao Vahid Kurtović, iz Zenice Anton Škaro, dok se u tim nakon odsluženja vojnog roka, vratio i standardni prvotimac Ibrahim Biogradlić. Sezona je otvorena utakmicom u Maksimiru, gdje je Dinamo bio bolji i slavio sa 3:1. Loš utisak iz Zagreba, popravljen je u drugom kolu pobjedom nad Radničkim na Koševu, rezultatom 2:1, a strijelac oba gola je bio Ferhatović. Nakon utakmice sa Radničkim došlo je i do promjene na klupi, Fenyevsi je odstupio sa klupe, a na njegovo je mjesto došao Vojin Božović. Sarajevo je tako za samo dvije godine promjenilo čak tri trenera, isto koliko i u prvih 11 godina postojanja Kluba. Novi trener je debitovao porazom u Novom Sadu od Vojvodine, ali je u svojoj drugoj utakmici na klupi došao do trijumfa. Na Koševu je savladan Partizan, minimalnim rezultatom 1:0, a igrač odluke ponovno je bio Ferhatović. Nakon pobjede nad Partizanom, uslijedio je niz od četiri susreta bez trijumfa, koji je prekinut pobjedom nad Crvenom Zvezdom na Koševu. Iako se dva standardna prvotimca, Švraka i Lovrić, još nisu bili opravili, tim sa Koševa je bio bolji, te slavio pobjedu rezultatom 1:0, a strijelac jedinog gola bio je Šehović. Nakon pobjede nad Zvezdom, te poraza u Splitu od Hajduka, u posljednjem jesenjem kolu na Koševu je odigran gradski derbi, koji je završen bez golova. Sarajevo je jesenju polusezonu završilo na pretposljednjem mjestu, sa samo osam bodova, što je značilo da ponovno predstoji burno proljeće.

 


Sa utakmice Sarajevo - Crvena Zvezda 1:0

 

Već na startu proljetnog dijela, zabilježena je minimalna pobjedu nad Dinamom za bijeg iz zone ispadanja. Nakon poraza u idućem kolu od Radničkog u Beogradu, Sarajevo je napravilo niz od četiri susreta bez poraza, remiziravši sa Vojvodinom na Koševu i Partizanom u Beogradu, te ostvarivši dvije domaće pobjede nad Rijekom i Vardarom. Sa tih šest bodova, ligaš sa Koševa je došao do solidne bodovne zalihe uoči posljednje četvrtine sezone. U idućem kolu Sarajevo je poraženo od Budućnosti, a onda je na Koševu gostovao Velež. Bila je to prilika da naš tim pobjedom dođe na korak do sigurnog opstanka u Ligi, ali je Velež iznenadio i sa Koševa odnio oba boda. Ipak, kolo prije kraja, opstanak je bio obezbijeđen. Nakon poraza u 20. kolu, u Beogradu kod Zvezde, Sarajevo je na svom terenu dočekalo Hajduk. Golovima Ferhatovića i Arslanagića, Sarajevo je došlo do pobjede od 2:1, što je uz poraz Željezničara na Kantridi značilo da je i teoretski obezbijeđen opstanak u društvu najboljih, budući da je Sarajevo susret posljednjeg kola na Grbavici, dočekalo sa tri boda prednosti u odnosu na pretposljednji Željezničar. Opušteni zbog sigurnog opstanka, igrači našeg tima su poraženi na Grbavici, a Sarajevo je Prvenstvo završilo na desetom mjestu sa jednim bodom iznad zone ispadanja, u kojoj su završili Željezničar i Vardar.

 


Sa utakmice Sarajevo - Budućnost 1:1

 

Uoči početka nove prvoligaške sezone, ponovno je došlo do promjene na klupi Sarajeva. Nakon tri godine, na klupu se vratio najuspješniji trener Sarajeva, Miroslav Brozović. Sam početak je naslućivao još jednu tešku prvoligašku sezonu za tim sa Koševa. Sarajevo je novu sezonu otvorilo najprije minimalnim porazom na gostovanju u Tuzli, kod novog prvoligaša Slobode, da bi u idućem kolu doživjelo katastrofu na svom stadionu, kada je Dinamo slavio sa visokih 0:4. U iduća dva kola igrači Sarajeva su se koliko toliko iskupili za početne poraze, najprije osvojivši bod na gostovanju kod OFK Beograda, a potom trijumfom nad Vojvodinom na Koševu. U petom kolu Sarajevo je doživjelo novu katastrofu, ovaj put u Splitu kada je Hajduk bio bolji rezultatom 7:1, nakon čega je uslijedilo i novo posrtanje na Koševu, kada je bodove sa našeg stadiona odnio i Partizan. Početni porazi zabrinuli su mnoge navijače, pa se u sedmom kolu uoči gostovanja Veležu, malo ko nadao bodovima. Ipak golom Ferhatovića, Sarajevo je došlo do minimalne pobjede, koja je igračima vratila izgubljeno samopouzdanje, a potvrda toga stigla je sedam dana kasnije kada je na Koševu pregažena ekipa Rijeke, bilo je 5:1. Do kraja jesenje polusezone Sarajevo je osvojilo još dva boda iz tri utakmice, te prvi dio sezone završilo na devetom mjestu, sa isto toliko bodova. 

 


Sa utakmice Sarajevo - Radnički 2:2

 

Na proljeće, Sarajevo je krenulo furiozno. U prvih pet kola, tim sa Koševa doživio je samo jedan poraz, u duelu sa Dinamom na Maksimiru, dok su u ostale četiri utakmice, protiv Slobode, OFK Beograda i Hajduka na Koševu, te Vojvodine u gostima ubilježene pobjede. Zahvaljujući ovih osam bodova, Sarajevo se znatno izdiglo iznad zone ispadanja, te primaklo se vrhu tabele, zauzimajući šestu poziciju. Osam bodova prednosti ispred predzadnje Budućnosti, bilo je dovoljna garancija da Sarajevo u posljednjih šest kola ne mora brinuti o opstanku. Do kraja, Sarajevo je ostvarilo dvije pobjede, dva poraza i isto toliko remija, te sa ukupno 23 boda zadržalo zadovoljavajuću šestu poziciju na tabeli, izborivši tako pravo nastupa u Srednjoevropskom Kupu, koji se igrao na ljeto. To je ujedno bio prvi zvanični nastup Sarajeva u međunarodnim takmičenjima.

Igrači koji su obilježili ovaj period

 

Ibrahim Biogradlić Apsolutni rekorder FK Sarajevo po broju nastupa, kako u zvaničnim, tako i u nezvaničnim utakmicama. Karijeru počeo u omladinskom pogonu Sarajeva, nastavio u seniorskom, a u ovom periodu doživio i vrhunac karijere, postavši član reprezentativnog tima Jugoslavije, koji se sa Olimpijade u Melburnu 1956. godine, vratio sa srebrenom medaljom.

Dobrivoje Živkov Još jedan rekorder Sarajeva, sa 212 golova, računajući i nezvanične utakmice, najbolji strijelac Sarajeva svih vremena. U ovom periodu bio je najbolji strijelac tima, iako nije igrao centarfora, nego lijevo krilo. Bio je standardni reprezentativac Bosne i Hercegovine, a upisao je i dva nastupa za "B" tim Jugoslavije.

Mladen Stipić Jedan od najboljih desnih bekova, koje je Sarajevo imalo. Imao je nimalo lagan zadatak, da naslijedi Brozovića na toj poziciji, ali ga je Stipić vrhunski ispunio. Bio je nezamjenjiv u odbrani Sarajeva, standardni reprezentativac BiH, a nekoliko puta je uziman i u obzir za "A" tim Jugoslavije, a upisao je i 3 nastupa u "B" reprezentaciji.

Salih Šehović Mladi Trebinjac, u Sarajevo je došao kao nepoznat igrač, ali se svojom konstitucijom, vrlo brzo nametnuo trenerima i postao standardna devetka našeg tima, ali i mlade reprezentacije Jugoslavije. Posebno je bio impresivan u zonskoj ligi, postigavši 35 golova u 22 utakmice. U ovom periodu bio je treći najbolji strijelac Sarajeva, iza Živkova i Ferhatovića.

Kemal Džemidžić Standardni odbrambeni igrač Sarajeva u ovom periodu. Džemidžić je postao prvotimac u ljeto 1953. godine, ali je mjesto u standardnih 11 izborio tek godinu dana kasnije. U ovom periodu bio standardni desni half Sarajeva.

Srboljub Markušević Omladinac Sarajeva, jedno vrijeme član drugog tima, 1956. postaje član prvog tima, a vrlo brzo i standardni igrač u prvih 11. Odbrana Sarajeva teško se mogla zamisliti bez Markuševića, u drugoj polovini pedesetih godina prošlog stoljeća.



U idućem nastavku čitajte: Bordo vremeplov IV (1960 - 1965)
 

SLJEDEĆAUTAKMICA

27. kolo Premijer lige BiH:

FK Sarajevo

FK Tuzla City

Subota, 23.04.2022.

17:00

Asim Ferhatović Hase, Sarajevo

 
 

POSLJEDNJAUTAKMICA

Polufinale Kupa BiH:

FK Igman

FK Sarajevo

Srijeda, 20.04.2022.

14:00

Grbavica, Sarajevo

 

TABELAPRVI TIM

1. Zrinjski 26 21 4 1 63:10 67
2. Tuzla City 26 12 10 4 42:32 46
3. Borac 26 10 13 3 39:27 43
4. SARAJEVO 26 11 6 9 34:24 39
5. Željezničar 26 9 10 7 24:24 37
6. Široki Brijeg 26 7 12 7 23:26 33
7. Velež 26 9 7 10 29:30 31
8. Sloboda 26 5 11 10 21:25 26
9. Posušje 26 5 10 11 22:43 25
10. Leotar 26 6 6 14 18:40 24
11. Radnik 26 4 9 13 24:42 21
12. Rudar Prijedor 26 3 10 13 22:37 19
1. Široki Brijeg 11 10 0 1 42 : 8 30
2. Željezničar 11 9 1 1 44 : 11 28
3. SARAJEVO 11 9 0 2 31 : 7 27
4. Borac 10 7 0 3 21 : 9 21
5. Zrinjski 11 6 1 3 33 : 13 19
6. Rudar P. 11 5 3 3 13 : 18 18
7. Olimpic 11 5 2 4 14 : 14 17
8. Gradina 11 5 0 6 12 : 23 15
9. Čelik 11 4 2 5 12 : 19 14
10. Leotar 11 3 3 5 11 : 17 12
11. Zvijezda 11 3 1 7 19 : 28 10
12. Slavija 11 3 1 7 18 : 29 10
13. Radnik B. 11 2 3 6 10 : 27 9
14. Travnik 11 2 2 7 9 : 21 8
15. GOŠK 11 2 1 8 5 : 32 7
16. Velež 10 1 2 7 10 : 26 5
1. SARAJEVO 11 9 1 1 19 : 2 28
2. Željezničar 11 9 0 2 34 : 10 27
3. Široki Brijeg 11 6 2 3 19 : 10 20
4. Leotar 11 6 1 4 21 : 17 19
5. Čelik 11 6 1 4 15: 11 19
6. Olimpic 11 5 2 4 26 : 15 17
7. Velež 10 5 2 3 17 : 8 17
8. Radnik B. 11 5 2 4 15 : 11 17
9. Borac 10 5 0 5 24 : 17 15
10. Rudar P. 11 4 2 5 15 : 14 14
11. Zvijezda 11 4 2 5 13 : 17 14
12. Zrinjski 11 4 0 7 22 : 22 12
13. Slavija 11 4 0 7 13 : 15 12
14. Travnik 11 3 3 5 7 : 30 12
15. Gradina 11 1 1 9 7 : 42 4
16. GOŠK 11 0 3 8 9 : 34 3

ANKETA 

Šta očekujete od tekuće sezone?
AKTUELNO  |NOVOSTI  |  IZVJEŠTAJI  |  INTERVIEW  |  MEDIJI O FKS
MULTIMEDIA  |FOTOGRAFIJE  |  VIDEO  |  AUDIO  |  WALLPAPER  |  MATCH PHOTO
FK SARAJEVO  |HISTORIJA  |  LIČNA KARTA  |  STADION  |  TROFEJI  |  LEGENDE  |  BORDO VREMEPLOV  |  NAVIJAČI
PRVI TIM  |IGRAČKI KADAR  |  STRUČNI ŠTAB  |  REZULTATI  |  STATISTIKA
ŠKOLA FUDBALA  |O ŠKOLI  |  JUNIORI  |  KADETI
OSTALO  |RASPORED PL  |  RASPORED KUPA BIH  |  ARHIVA  |  LINKOVI
FKSINFO  |SHOP  |  MARKETING  |  USLOVI KORIŠTENJA  |  IMPRESSUM  |  KONTAKT

Copyright © 2004 - 2024 by fksinfo.com | All rights reserved. | Preuzimanje sadržaja bez prethodne dozvole nije dopušteno
Owned by FKSinfo Team | Designed by Crnkić Minel | Developed by Lampa Studio / Nash Studio